Remont w zimie
Zdjęcie pochodzi z serwisu Adobe Stock

Chociaż większość z nas decyduje się na przeprowadzenie remontu wiosną i latem, to w okresie jesienno-zimowym również można wykonać część takich prac. O czym należy pamiętać remontując mieszkanie, kiedy za oknem panują niskie temperatury i duża wilgotność powietrza?

Jakie prace remontowe można przeprowadzić zimą?

Z pewnością będą to remonty wewnątrz budynku – przeprowadzenie prac na zewnątrz, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, będzie po prostu niemożliwe. Remontując lokal zimą, możemy wykonać zarówno tzw. suche, jak i mokre prace. Do pierwszej kategorii zaliczamy np. układanie paneli lub desek podłogowych, wymianę instalacji, wykonywanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych czy termomodernizację poddasza, np. pianką poliuretanową. Uwaga – przy montowaniu podłogi warto pamiętać, żeby świeżo zakupiony materiał przynajmniej przez 2 dni ogrzał się w temperaturze pokojowej (min. 18 stopni Celsjusza). Zapobiegnie to odkształcaniu się paneli już po ułożeniu.

O czym należy pamiętać, wykonując remont zimą?

W okresie zimowym można także wykonywać tzw. mokre prace, należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Przykładowo przy malowaniu ścian temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić min. 23 stopnie, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 80%. Ważny jest także poziom wilgotności samych ścian – powinien być niższy niż 6%.

Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, możemy zimą wykonywać tynkowanie, układanie glazury i terakoty czy tapetowanie. Żeby kleje szybko wysychały, należy pamiętać o częstym wietrzeniu remontowanego pokoju, a także odkręcaniu grzejników na pełną moc. Profesjonalne ekipy remontowe używają również specjalnych nagrzewnic i osuszaczy, dzięki którym ściany schną szybciej. Warto jednak pamiętać o tym, że proces nagrzewania nie może być zbyt gwałtowny – szybkie podniesienie się temperatury otoczenia może doprowadzić do powstania pęknięć lub odklejania się farby lub tapety.

Dlaczego warto przeprowadzić remont zimą?

W sezonie jesienno-zimowym łatwiej znaleźć sprawdzoną ekipę remontową, która pomoże nam wykonać prace w mieszkaniu. Miesiące letnie są zdecydowanie bardziej oblegane niż okres pod koniec roku, wiele ekip może mieć zatem wolne terminy. Często wiąże się to też z mniejszymi kosztami za tzw. robociznę. Poza sezonem markety budowlane organizują również przeceny i wyprzedaże, można wtedy tanio kupić końcówki serii.

Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi? Poradnik dla mieszkańców Krakowa

Bez względu na to, czy planujemy remont na wiosnę, czy z jakichś względów jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia prac jesienią i zimą, musimy bezwzględnie pamiętać o właściwym postępowaniu z odpadami, które powstają w trakcie prac remontowych. Gmina Kraków dba o środowisko naturalne, a za nieprzestrzeganie norm w zakresie gospodarki odpadami grożą surowe kary. Odpadów budowlanych, gruzu, pozostałości po płytkach ceramicznych, panelach podłogowych czy stolarce okiennej nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady komunalne. Jak sobie z nimi poradzić? Część śmieci można nieodpłatnie przekazać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów, np. Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1D. Trzeba przy tym pamiętać o segregowaniu śmieci i dostarczeniu ich w odpowiednich workach.

A co w przypadku generalnych remontów, które generują bardzo duże ilości śmieci? W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na kontenerowy wywóz odpadów budowlanych. Kraków i okoliczne gminy mogą liczyć na usługi specjalistycznych przedsiębiorstw, które zajmują się wypożyczaniem pojemników na odpady po remoncie, a także wywozem ich do miejsca utylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here