Rodzaje antydepresantów

Leczenie depresji to często długofalowy proces, który wymaga zażywania antydepresantów. Lekarz psychiatra zaleca każdemu pacjentowi określone lekarstwa, zgodnie z nasileniem objawów, potrzebami pacjenta, czy też innymi czynnikami. Zazwyczaj możliwe jest dobranie leku optymalnego, który zniweluje uciążliwe objawy i nie będzie wywoływał skutków ubocznych. Jakie rodzaje antydepresantów są najbardziej znane? Czy trudno jest dobrać lek dla osoby z depresją? O czym trzeba wiedzieć?

Leczenie depresji

W leczeniu depresji często stosowana jest sertralina. To lek wydawany na receptę, który trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Każdy pacjent powinien mieć na uwadze współpracę z psychiatrą. Nie możemy samodzielnie decydować o modyfikacjach w leczeniu – trzeba mówić lekarzowi o swoich obawach, tak aby łatwiej było dobrać ścieżkę leczenia. Czy trudno jest dobrać odpowiedni rodzaj leku dla pacjenta z depresją? Faktem jest, że psychiatrzy stosują kilka zasad podczas dobierania leków. Przede wszystkim zaczyna się od najniższej skutecznej dawki leków, tak aby zmniejszyć ryzyko niepożądanych działań.

Skuteczność leczenia zazwyczaj jest oceniana po 2-4 tygodniach, a ewentualne zmiany w stosowaniu dawki są wprowadzane po 6-8 tygodniach. Faktem jest, że po pierwszym epizodzie depresji psychiatra zaleca przyjmowanie leków przez 6 miesięcy do ustąpienia objawów. Drugi epizod leczymy dłużej, a w kolejnych lekarz może rozważyć przyjmowanie lekarstwa przez pacjenta na stałe. Proces doboru farmaceutyków jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od prowadzącego lekarza.

Rodzaje antydepresantów

Rozwój nauki i medycyny sprawił, że cały czas powstają coraz bardziej skuteczne i bezpieczne leki antydepresyjne. Zazwyczaj podział dotyczy ich mechanizmów działania. W tym wypadku wyróżnić można:

  • Leki SSRI – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Najczęściej od tej grupy leków rozpoczyna się leczenia. Nazwa wskazuje, że lekarstwa uniemożliwiają transport serotoniny z powrotem do komórki nerwowej. Dodatkowe działanie przeciwlękowe także ma duże znaczenie.
  • Leki SNRI – inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny. Lekarstwa tego typu sprawiają, że w naszym mózgu zwiększa się stężenie serotoniny i noradrenaliny. Dodatkowo leki wykazują działanie przeciwbólowe, co jest przydatne u pacjentów z dolegliwościami bólowymi.
  • Leki TLPD – trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – są stosowane już od wielu lat w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Aktualnie raczej odchodzi się od ich stosowania, gdyż mogą wywoływać działania niepożądane. Ta grupa także odznacza się przeciwbólowym działaniem.
  • Leki IMAO – inhibitory monoaminooksydazy. W tej grupie jedynym stosowanym lekiem jest moklobemid. Działanie wiąże się ze zmniejszeniem lub pozbyciem się objawów depresji.

Istnieje wiele różnorodnych lekarstw, które są przepisywane pacjentom z depresją. Ważne jest to, aby zażywanie było zgodne z zaleceniami lekarza. Medycyna cały czas się rozwija, co daje wiele możliwości w leczeniu zaburzeń ze strony psychiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here