5 sposobów na poprawę kondycji

Jeżeli chcesz poprawić kondycję, wcale nie musisz chodzić na siłownię ani stosować super rygorystycznych planów treningowych. W gruncie rzeczy zbyt ostry trening może być niebezpieczny, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną: nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało łatwo ulega urazom. Aby uniknąć kontuzji najlepiej zacząć poprawianie kondycji pod okiem profesjonalnych trenerów albo zająć się sportem, w którym ryzyko kontuzji jest minimalne. Oto kilka ciekawych pomysłów dla tych, którzy chcieliby poprawić swoją kondycję, a nie mają żadnego sportowego przygotowania:

 1. Zapisz się na tańce
  Zarówno w barach i na miejskich plażach, jak w domach kultury czy klubach fitness – wszędzie można trafić na kursy tańca, nierzadko bardzo tanie lub darmowe, połączone z tematycznymi zabawami tanecznymi. Istnieje mnóstwo różnych stylów tańca wykonywanych do różnych gatunków muzyki, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Taniec pozwala połączyć ruch z zabawą i poznawaniem nowych ludzi. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętność wykonania na parkiecie kilku podstawowych figur przyda się w życiu.
 2. Chodź na spacery
  Z kijkami do nordic walking, z psem sąsiada albo do ulubionej lodziarni – powodów, by spacerować można wymyślić dużo. Choć ten ostatni niekoniecznie spowoduje spadek wagi, to na pewno pomoże rozruszać mięśnie, a słodka przekąska może być dobrą motywacją do wyjścia z domu. Dla bardziej ambitnych dobre są kijki do nordic walking: używane w prawidłowy sposób aktywizują nie tylko mięśnie rąk, ale też brzucha i grzbietu, powodując tym samym poprawę kondycji całego ciała.
 3. Pójdź na basen
  Pływanie to sport wysiłkowy, jednak nieobciążający stawów. Osoby mające problemy z kolanami, biodrami albo kostkami powinny zażywać jak najwięcej ruchu, jednocześnie uważając na to, by chorych stawów zbytnio nie obciążać: dla nich pływanie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż zwiększa ruchomość stawów, ale nie wywołuje obciążeń obecnych w sportach uprawianych na lądzie. Umiejętność pływania pozwala też przezwyciężyć strach przed wejściem na żaglówkę czy motorówkę w trakcie wakacji na Mazurach.
 4. Wsiądź na rower
  Rower może służyć nie tylko jako środek transportu podczas weekendowych wycieczek po okolicy, ale również jako narzędzie codziennego dojazdu do pracy, szkoły czy na uczelnię. Dla tych o słabszej kondycji lub po prostu mniej chętnych do dużego wysiłku dobrym rozwiązaniem będzie konwersja roweru na elektryczny: wspomaganie napędu silnikiem daje możliwość pedałowania lub też szybkiej jazdy na baterii i silniku. To świetny pomysł i dla mieszczuchów i górali: jednym i drugim przyda się silnik, czy to do omijania korków, czy do pokonywania stromych podjazdów.
 5. Załóż ogródek
  Choć brzmi to może nieco śmiesznie, jednak prowadzenie ogródka warzywnego to nie lada wyzwanie kondycyjne. Grządki trzeba przekopać, a potem regularnie pielić, nawozić i podlewać: każda z tych czynności wymaga jakiejś sprawności fizycznej. Własny ogródek – czy to działkowy, czy przy bloku czy, za domem – to też dobra okazja do zajęcia się majsterkowaniem, kolejnym hobby poprawiającym może nie tyle kondycję, co sprawność manualną. Jedno i drugie dają jednak sporo frajdy i wymierne korzyści w postaci świeżych warzyw i owoców, pięknych kwiatów albo przydatnych drobiazgów do domu czy mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here