Sposoby na upał - sprawdź jak obniżyć temperaturę w pokoju

Kiedy z nieba leje się żar, a temperatura powietrza osiąga powyżej 30 stopni, szukamy schronienia we własnym domu. Jednakże często nie znajdujemy tam ulgi, gdyż temperatura wewnątrz pomieszczenia jest nie wiele niższa. Wiele osób zastanawia się jak radzić sobie z upałem i jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Jest na to parę skutecznych sposobów. Domowe sposoby na upał są bardzo proste do wykonania, a co najważniejsze, aby schłodzić mieszkanie nie musimy wydawać dużo pieniędzy na drogi klimatyzator. Więc jak obniżyć temperaturę w pokoju?

Sposoby na upał:

1. Mokre pranie

W trakcie upałów warto w pokoju rozwieszać mokre pranie. Poprzez proces parowania, woda schładza oraz nawilża powietrze w pomieszczeniu. Kiedy rozłożymy mokre ręczniki czy prześcieradło, możemy liczyć na obniżenie temperatury o 2 czy 3 stopnie.

2. Duża ilość cienia

Pamiętajmy, aby w trakcie gorących dni zadbać o sporą ilość cienia w mieszkaniu. Dzięki ograniczeniu przedostawania się do mieszkania promieni słonecznych unikniemy nadmiernego nagrzania się wnętrza. W przypadku kiedy posiadamy pokoje od strony południowej, wówczas są one narażone na dużą ekspozycję na silne słońce w trakcie dnia. Warto wówczas zakupić rolety albo zasłony z materiału, który dobrze zaciemni pokoje. Jeśli bardzo dokuczają nam upalne dni, wówczas możemy zastanowić się nad zakupem i montażem rolet zewnętrznych. Jeśli są one opuszczone, to wtedy ograniczają dostęp promieni słonecznych do pokoju. Doskonale w tym celu sprawdzają się rolety wykonane z profili perforowanych, gdyż nawet jeśli są zamknięte, wpuszczają odrobinę światła i umożliwiają dobrą wentylację pomieszczenia.

3. Okna otwarte na noc

W trakcie gorących dni należy pamiętać o otwieraniu okien jedynie wieczorem i na noc. Wówczas zniesiemy dobrze nawet najcieplejsze dni. W trakcie dnia, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, lepiej nie wpuszczać nagrzanego powietrza do domu.

4. Potrawy krótko gotowane

W gorące dni najlepiej unikajmy długiego gotowania. Warto mieć na uwadze to, iż para wodna, która unosi się w powietrzu, powoduje uczucie gorąca.

5. Biała tkanina powieszona na oknie

Zawieszenie białej tkaniny na oknie dobrze pomaga w schłodzeniu domu w gorące dni. Powinna być to bawełniana, nieprzezroczysta tkanina. Można ją także zmoczyć wodą. Materiał powinien być zawieszony po stronie zewnętrznej okien, a nie w środku pomieszczenia.

6. Chłodzenie pomieszczeń poprzez wietrzenie domu

Wietrzenie powinno się robić na przestrzał, poprzez otworzenie okien z dwóch przeciwległych stron mieszkania. Należy jednak uważać, aby okna nie trzasnęły przez silny wiatr. Z uwagi na różnice ciśnień wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz, pojawia się cyrkulacja oraz wymiana powietrza na świeże. Najodpowiedniejszą porą na wychłodzenie mieszkania jest przede wszystkim noc, zwłaszcza jej druga połowa.

wietrzenie mieszkania otwarte okno

Wietrzenie może w ogóle nam nie pomóc, a wręcz zaszkodzić, kiedy okna zostaną otwarte w samo południe, kiedy to słońce świeci bardzo mocno. Najlepszym rozwiązaniem jest otwieranie okien od strony wschodniej wczesnym świtem oraz po południu, od strony zachodniej radzi się natomiast otwierać okna do południa. Warto także wietrzyć mieszkanie, kiedy na dworze jest jeszcze chłodno. W przypadku kiedy okna wychodzą tylko i wyłącznie na jedną stronę, wówczas pomogą nam drzwi na korytarz. Kiedy je będziemy otwierać, miejmy na uwadze bezpieczeństwo. Blisko drzwi warto zainstalować czujnik ruchu, który poinformuje nas poprzez wydanie dźwięku, kiedy ktoś przekroczy nasz próg domu.

7. Okienna folia przeciwsłoneczna

Okienna folia przeciwsłoneczna to także sposób na upał. Folia charakteryzuje się wysoką skutecznością działania oraz przezroczystością. Takie rozwiązanie można zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okien. Folie naklejane na zewnętrzną część okien odbijają większą ilość promieni słonecznych i gwarantują skuteczną ochronę pomieszczenia przed nagrzaniem, są więc efektywniejsze od folii wewnętrznych. Przekłada się to jednakże na ich cenę. Zadaniem takiej metody jest zredukowanie ilości ciepła słonecznego przedostającego się poprzez okna do wnętrza budynku. Folie okienne posiadają na całej swojej cienką warstwę metaliczną, która świetnie odbija promieniowanie podczerwone, a także warstwę klejącą. Stopień przezroczystości będzie zależał od danego wybranego produktu. Im większa przejrzystość folii, tym wyższa jej jakość, a także koszt zakupu. Nowoczesne folie ochronne zostały wykonane przy zastosowaniu nanotechnologii oraz wielu warstw, nie posiadają w sobie metalu. Takie rozwiązania są bardzo często wykorzystywane w budynkach centrów handlowych oraz w biurowcach. Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza z dalszej odległości, folii nie da się w ogóle zauważyć. Daje więc pełną swobodę oraz nie wpływa na zniekształcenie estetyki całego obiektu. Często używana jest także folia lustrzana, z której pomocą szklana elewacja budynku wygląda jak lustro i odbija promienie słoneczne.

8. Rośliny doniczkowe

Pewne rośliny doniczkowe, takie jak na przykład kaktusy, pobierają wodę z powietrza, więc mogą usunąć spore ilości wilgoci z naszego domu, co wpłynie na obniżenie temperatury otoczenia.

Istnieje wiele sposobów na to jak zmniejszyć temperaturę w pokoju, warto wypróbować parę metod, aby znaleźć najlepszą i najbardziej efektywną.

A jeśli mimo wszystko gorący czas planujesz spędzić na plaży z rodziną, zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Sprawdź ranking najlepszych kremów z filtrem dla dzieci na Terdeals.com i zobacz gdzie kupisz je najtaniej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here