Arduino i Raspberry Pi - trudny wybór elektronika

Elektronika jest niezwykle ciekawą dziedziną techniki, która wraz z rozwojem technologii coraz wyraźniej uczestniczy w życiu wielu ludzi. Nie tylko profesjonaliści, ale również hobbyści i entuzjaści tworzą coraz śmielsze projekty, które mają na celu m.in. poprawę komfortu życia. Dwa najpopularniejsze minikomputery na rynku, czyli Arduino i Raspberry Pi, są wykorzystywane m.in. jako centrale sterujące różnego rodzaju urządzeń, a nawet robotów. Nie tylko początkujący, ale również doświadczeni elektronicy zmagają się z dylematem, który minikomputer wybrać. Choć teoretycznie oba charakteryzują się  uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem, w praktyce w niektórych projektach lepiej sprawdzi się Arduino, a w niektórych RPi. Czym różnią się od siebie te minikomputery? Który jest prostszy w obsłudze?

Arduino – najważniejsze informacje

Budowa minikomputera Arduino jest oparta na prostym mikrokontrolerze, który nie wyróżnia się wysoką wydajnością, jednak w przypadku nieskomplikowanych projektów jest w zupełności wystarczający. Ponadto nie ma systemu operacyjnego, czego konsekwencją jest znaczne ułatwienie procesu programowania. W ciągu wielu lat powstawały kolejne generacje minikomputera, dzięki czemu każda osoba może dopasować konkretny model do swoich potrzeb i do wymagań projektowych.

Raspberry Pi, czyli popularna malina

RPi to minikomputer, którego konstrukcja ogranicza się do jednego obwodu drukowanego. Raspberry Pi działa na systemie o nazwie Raspbian, który został stworzony specjalnie na potrzeby maliny. Warto zaznaczyć, że firmy zewnętrzne również stworzyły swoje oprogramowanie, jednak zdecydowana większość użytkowników korzysta z systemu Raspbian. Identycznie jak w przypadku Arduino na rynku można znaleźć kilka generacji Raspberry Pi różniących się od siebie m.in. wydajnością, a także rodzajem i liczbą interfejsów.

Różnice pomiędzy Arduino i Raspberry Pi

Znając różnicę między minikomputerem Arduino i RPi, znacznie łatwiej zdecydować się na wybór konkretnego rozwiązania. Jakimi zaletami wyróżnia się popularna malina?

  • Najważniejszą kwestią jest moc obliczeniowa, dzięki której RPi może być wykorzystane w znacznie bardziej skomplikowanych i wymagających projektach. Wydajność maliny jest kilkadziesiąt razy większa niż Arduino, dzięki czemu bez problemu można użyć minikomputera do zarządzenia nawet dużą bazą danych, a także do stworzenia serwera. Duża moc wynika m.in. z zastosowania wydajnego procesora oraz dużej ilości pamięci operacyjnej RAM.
  • Możliwości komunikacyjne RPi są znacznie bardziej rozbudowane niż Arduino. Nowoczesne generacje maliny są wyposażone w moduły WiFi, Bluetooth, a także w interfejs sieciowy, co znacząco zwiększa możliwości ich wykorzystania. Ponadto dzięki wbudowanym portom USB można szybko podłączyć m.in. dodatkowe urządzenia, akcesoria i peryferia.

RPi często wybierają osoby, które dobrze znają środowisko Linuxa. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie wysokowydajnych komponentów sprawia, że Raspberry Pi jest droższym rozwiązaniem niż Arduino.

Minikomputer Arduino jest wykorzystywany w prostszych projektach, które nie wymagają rozbudowanego interfejsu i zarządzenia. Ponadto znajduje zastosowanie w zarządzaniu prostymi czujnikami, np. ruchu, światła, temperatury, wilgotności itp. Platforma znakomicie nadaje się do powtarzalnych zadań ze względu na niezawodność.

  • Arduino charakteryzuje się zdecydowanie niższym poborem energii elektrycznej niż RPi, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektów i urządzeń zasilanych przy pomocy baterii lub akumulatorów.
  • Ponadto Arduino wyróżnia się wytrzymałością, długą żywotnością i jest odporne m.in. na nagłą przerwę w zasilaniu.
  • Wspomniana wcześniej prostota minikomputera Arduino jest jedną z jego największych zalet. Nieskomplikowane działanie jest szczególnie istotne w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z elektroniką i programowaniem.

Wybór konkretnego minikomputera w dużej mierze uzależniony jest od przeznaczenia, a także doświadczenia użytkownika. Warto jednak dodać, że zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi oferują ogromne możliwości, a ich wykorzystanie w przemyśle i nauce stale się poszerza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here