Co robić, żeby kot nie drapał mebli

Masz kota, który ciągle drapie meble? Poznaj kilka prostych trików i akcesoriów, które pomogą Ci w walce z drapiącym czworonogiem.

Dlaczego kot drapie meble?

Oduczenie kota drapania może się okazać niełatwym zadaniem. Dlatego też warto zrozumieć, dlaczego kot tak właśnie się zachowuje. Pierwszym z nich jest znaczenie terenu. Na dole kocich łap znajdują się ujścia gruczołów zapachowych, przez które kot przenosi wydzielinę na drapaną powierzchnię. Inny powód to konieczność szlifowania przez kota ostrych pazurków. Drapanie przez kota może być również wywołane stresującymi dla niego momentami takimi jak: długa nieobecność domowników, czy remont mieszkania.

Kota bardzo trudno oduczyć drapania, jednak można zmniejszyć tego intensywność. Z pewnością nie można podnosić głosu, ale powoli uczyć go zabawy za pomocą drapaka, o którym wspominamy poniżej. Innym błędem często popełnianym przez właścicieli jest spryskiwanie powierzchni mebli produktami odstraszającymi. Przez takie rozwiązanie kot będzie jeszcze częściej chciał drapać daną powierzchnię, aby zakryć nieprzyjemny zapach. Innym błędem jest nieprzycinanie pazurków, o których wspominaliśmy powyżej. Jeżeli koty są niewychodzące, należy to robić co około 2-3 tygodnie. Jeżeli kot jest nerwowy, warto oddać go w ręce specjalisty w lecznicy, który zajmie się obcięciem pazurków. Jeżeli kot jest spokojny, warto robić to samemu. Niezwykle ważne jest, aby przycinać same jasne końce, poniżej znajdują się bowiem nerwy i naczynia krwionośne u kota.

Postaw na sprawdzone akcesoria

Jeżeli kot ma problemu z drapaniem, warto zakupić akcesorium, jakim jest drapak dla kota. To akcesorium z jednej strony jest świetną rozrywką dla kota, z drugiej zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia Twoich ulubionych mebli. Pamiętaj, aby dobrze dobrać drapak to kota. Nie powinien być on zbyt mały,  mieć za niski słupek. Powinno to być stabilne mocno przymocowane akcesorium. Warto ustawić powierzchnię (w pionie lub poziomie) w zależności od upodobania zwierzaka. Świetnie powinny sprawdzić się drapaki z dodatkowymi akcesoriami tj. legowisko, domek, różnego rodzaju skrytki oraz tunele, które urozmaicą zabawę pupilowi. Jeżeli kot upatrzył sobie ściany do drapania, warto wybrać drapak montowany na ścianę. Świetnym rozwiązaniem będzie drapak dla kota w sklepie internetowym ZooArt.

Jeżeli sam drapak nie wystarcza, warto postawić na inne zabawki. Może być to np. wędka z piórkami lub mała myszka na końcu. Dzięki temu kot może być zachęcony do skradania się do niej jak również złapania jej. Dzięki temu wyładowywane są złe emocje lub frustracja kota.

Jakie macie inne sposoby na kota drapiącego meble?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here