Co składa się na koszty przesyłki kurierskiej

Podczas robienia zakupów internetowych i wybierania formy dostawy mało kto zastanawia się nad tym, z czego wynika podany na stronie koszt przesyłki. Najczęściej klient po prostu wybiera możliwie jak najniższy, nie wnikając głębiej w to, jakie czynniki decydują o wysokości rachunku. Jest to jednak błąd, który może doprowadzić do sytuacji, gdy zapłaci się więcej niż to konieczne. Z tego też powodu warto dowiedzieć się nieco na ten temat i zrozumieć, co składa się na koszty przesyłki kurierskiej.

Najważniejsze czynniki wpływające na koszty przesyłki kurierskiej

Wiele osób uważa, że koszt przesyłki kurierskiej wynika przede wszystkim z pensji kurierów czy też aktualnej ceny paliwa, lecz tak naprawdę kluczowym elementem jest to, jaka konkretnie będzie wysyłana paczka. Oznacza to, że to sami klienci w największym stopniu wpływają na to, ile zapłacą za wysłanie swojej paczki.
Jakie są zatem konkretnie cechy przesyłki, które wpływają na cenę jej przesłania? Koszty przesyłki kurierskiej zależą przede wszystkim od jej ciężaru i rozmiaru. Niewielkich rozmiarów lekka paczka z jedną książką będzie o wiele tańsza niż przesłanie telewizora. Oczywiście w przypadku przesyłki specjalnej, czyli np. palety czy paczki w niestandardowym kształcie, jej koszt znacznie wzrośnie.

Doręczenie paczki

Kolejną grupą elementów oddziałujących na to, jak dużo zapłaci się za wysłanie paczki, są te dotyczące jej doręczenia. O co w tym zakresie może chodzić?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest w tym wypadku odległość, na którą paczka ma zostać wysłana. W ramach jednego kraju obowiązuje z reguły ten sam cennik, lecz jeśli chce się wysłać paczkę do innego państwa, trzeba brać pod uwagę to, że im dalej będzie on położony, tym cena bardziej będzie wzrastała.

Co więcej duże znaczenie ma także sposób jej przewozu. Droga lotnicza, która jest standardem w przypadku przesyłek transoceanicznych, będzie o wiele bardziej kosztowna niż dostarczanie paczki drogą morską.
W tym zakresie nie można również zapominać sposobie doręczenia przesyłki. Standardowo kurierzy dowożą paczki w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. Można oczywiście zażyczyć sobie dostawę w godzinach wieczornych lub też w weekend, ale będzie to usługa dodatkowo płatna, ponadto też nie każdy przewoźnik ją gwarantuje. 

Sposób płatności

Osobną sprawą, o której powinno się również pamiętać, oceniając koszt przesyłki kurierskiej, jest sposób jej opłacenia. Standardową przesyłką jest ta, która została wcześniej opłacona np. przez internet. Można jednak zamówić i taką paczkę, która będzie opłacana przy dostawie. Mowa jest wtedy o przesyłce za pobraniem. Jak można się bez trudu domyślić, przesyłka pobraniowa będzie droższa, ponieważ wymaga od firmy kurierskiej więcej pracy.

Stałe koszty firmy kurierskiej

Podczas analizowania tego, z czego wynikają koszty przesyłki kurierskiej, nie można pomijać czynników stałych dla każdej firmy przewozowej. Przede wszystkim wymienić tu więc trzeba opłatę paliwową, lecz także pensje poszczególnych osób zajmujących się przesyłką podczas jej obsługi. Mowa tu jest nie tylko o kurierach, lecz także o pracownikach magazynów i sortowni.

Usługi dodatkowe

Rzecz jasna każdy klient może podczas zamawiania paczki wykupić kilka usług dodatkowych, które także będą miały wpływ na cenę wysyłki. Oprócz wcześniej wspomnianych dodatków, takich jak dostawa w nietypowych godzinach czy też płatność za pobraniem, każdy może zamówić przesyłkę ekspresową. Oznacza to, że zostanie ona dostarczona do odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym będzie nadana. Inną również ciekawą usługą dodatkową są powiadomienia SMS-owe, które wysyłane są do odbiorcy z informacjami, na jakim etapie dostawy jest dana paczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here