Czy trzeba uzupełniać elektrolity po treningu

Czy naprawdę uzupełnianie elektrolitów po treningu jest tak ważne? Skąd wiadomo kiedy poziom elektrolitów należy zwiększyć i jak najlepiej to zrobić?

Gdy intensywnie ćwiczysz, łatwo tracisz wodę, a wraz z nią cenne elektrolity. Treningi pięć razy w tygodniu mogą sprawić, że Twój organizm nie będzie odpowiednio nawodniony, a poziom elektrolitów ulegnie znacznemu obniżeniu. Może to niekorzystnie wpłynąć na efektywność treningu, ale także na ogólne funkcjonowanie organizmu. Dlatego oprócz wody warto pić specjalne elektrolity po treningu.

Siła elektrolitów

Potas, magnez, wapń, sód oraz chlorki to pięć niezwykle istotnych minerałów, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz serca.

  • Potas jest istotny w procesie utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca oraz układu nerwowego.
  • Magnez przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej.
  • Wapń bierze udział w procesie przewodzenia impulsów w komórkach nerwowych, przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i funkcjonowania mięśni.
  • Sód jest głównym elektrolitem biorącym udział w regulacji nawodnienia organizmu.
  • Chlorki są istotne w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wspomagają produkcję kwasu solnego w żołądku, wspierają więc proces trawienia.

Teraz już widzisz jak ważne są elektrolity dla Twojego organizmu. Sprawdź, jak zadbać o ich odpowiednio wysoki poziom.

Jak uzupełniać elektrolity po treningu?

Po pierwsze poprzez odpowiednią dietę. Magnez znajduje się m.in. w kakao, orzechach czy płatkach owsianych. Potasu jest sporo w morelach suszonych, pestkach dyni oraz orzechach włoskich. Dobrym źródłem wapnia jest nabiał, a sodu – sól kuchenna.

Po drugie zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu i wypijaj minimum 2-3 litry wody dziennie. Warto sięgnąć też po tabletki musujące uzupełniające elektrolity. Na skurcze po treningu pomoże magnez oraz elektrolity na skurcze bogate w ten pierwiastek..

Kiedy warto  uzupełniać elektrolity?

Nie tylko intensywny trening może mieć wpływ na zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Nawet szybki marsz podczas upału (np. w ramach nordic walking) może obniżyć poziom cennych pierwiastków. Niektóre z nich tracisz w wyniku źle skomponowanej diety, stresu, a także nadużywania kofeiny. Gdy brakuje Ci energii i odczuwasz znużenie, zamień średniozmineralizowaną wodę na tę o wysokim stopniu mineralizacji lub sięgnij po napój izotoniczny bądź elektrolity w tabletkach musujących.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73858,sod
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here