Fotowoltaika

Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jeszcze niedawno traktowane jako ciekawostka obecnie staje się coraz bardziej popularne. Najbardziej dostępną technologią dla domów jest energia ze Słońca. Aby zamienić ją na prąd potrzebujemy coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie paneli fotowoltaicznych. Jest to element półprzewodnikowy, który powala na zamianę energii słonecznej na energię elektryczną.

Poprzez połączenie kilku paneli ze sobą w grupę, a następnie dołączenie ich do falownika możemy samodzielnie w domu generować energię elektryczną na własne potrzeby lub sprzedawać ją do sieci. Technologia ta jest bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej. Dla przykładu w Niemczech łączna moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych wynosi na koniec 2019 roku około 46,508 GW. Dla porównania cała moc zainstalowana w Polskim systemie elektroenergetycznym to około 43,612 GW. Pokazuje to na jak dużą skalę możemy czerpać energię ze Słońca, która jest darmowa i w zasadzie nie ma możliwości jej wyczerpania jak paliw konwencjonalnych jak ropa, węgiel czy gaz.

W Polsce 23 lipca 2019 r. został ogłoszony program „Mój Prąd”, który ma za zadanie dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Pierwsza edycja programu cieszyła się ogromnym powodzeniem. Druga rozpoczęła się 13 stycznia 2020 roku. Można dzięki niej otrzymać dofinansowanie 50% w formie dotacji kosztów do maksymalnie 5 tys. zł.

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, jakie będą nasze szacunkowe koszty instalacji oraz zysk. Może posłużyć do tego specjalny kalkulator fotowoltaiki. Po wpisaniu do niego jakie miesięcznie płacimy rachunki za prąd sprawdzimy jakie jest nasze roczne zapotrzebowanie oraz przybliżone roczne rachunki. Na stronie promika-solar.pl/kalkulator/ w wyliczeniach dodatkowo zobaczymy jakiej mocy instalacji potrzebujemy, jaki będzie jej koszt oraz wymagana powierzchnia. Dodatkowo na wykresie widzimy oszczędności i koszty instalacji rozłożone na lata. Można dzięki temu łatwo zaobserwować, w którym momencie zaczniemy zarabiać na instalacji.

Kalkulator paneli fotowoltaicznych pozwoli nam oszacować wcześniej jakie koszty będziemy musieli ponieść na instalację. Inwestycja w fotowoltaikę może wprowadzać oszczędności do naszego domowego budżetu nawet przez 25-30 lat, ponieważ w standardzie producent daje pisemną gwarancję na wydajność paneli przez taki czas użytkowania! Należy również zwrócić uwagę na fakt, że montując panele fotowoltaiczne przyczyniamy się do ochrony środowiska bo jest to ekologiczne źródło energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here