Balsa

Balsa modelarska to średnio twarde deseczki, jakie cechują się wytrzymałością. Okazuje się, że formatki z najlżejszego na świecie drewna są pocięte równo, natomiast tolerancja grubości bazuje zwykle na 5%. W sklepie online znajdziemy tego typu wyroby, jakie zastosują hobbyści i modelarze, jak też osoby konstruujące makiety plastyczne oraz architektoniczne. Cięcie cienkich desek z balsy wymaga zastosowanie ostrego skalpela, natomiast grubsze deseczki potniemy piłką włosową lub inną, o drobnych zębach. Nie zapominajmy o dobraniu solidnego kleju, jaki pozwoli sprawnie wykonać zadanie. Czym odznacza się balsa modelarska? Kiedy warto po nią sięgnąć? Jakie ma zalety?

Deski balsowe

Deski balsowe z powodzeniem wykorzystamy do budowy makiet, modeli, spławików, listewek z drewna balsa, czy na woblery. Warto zauważyć, że drzewo rośnie w wilgotnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Naturalny zasięg balsy rozciąga się od Gwatemali, przez Amerykę Środkową i Południową, aż do Boliwii. Głównym źródłem tego materiału jest jednak mały kraj Ecquador, jaki znajduje się na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Cechą balsy jest to, że potrzebuje ona ciepłego klimatu i sporej ilości opadów. Zazwyczaj najlepsze stanowiska balsy znajdują się na wysokim gruncie, między tropikalnymi drzewami. W tym wypadku Ecquador ma znakomite warunki do uprawy drzewa. Warto wiedzieć, że naukową nazwą balsy jest ochroma lagopus. Samo słowo balsa oznacza tratwę w języku hiszpańskim, co odnosi się do dobrych właściwości pławnych. Niska waga sprawia, że często wykonuje się modele z balsy, jak też jest to materiał na samolot z balsy.

Ekwadorska Balsa

Ochroma Pyramidale to z pewnością najlepsza jakość drewna na świecie. Co ciekawe, Ekwador eksportuje do 95% procent drewna na świat, dając spore możliwości przedsiębiorcom. Skąd wynika popularność balsy modelarskiej? Przede wszystkim z niskiego stosunku wagi do wytrzymałości materiału. Drzewa rosną niezwykle szybko, a każda plantacja potrzebuje od 6 do 10, aby można było ją wyciąć. W efekcie drzewo pomaga zachować baldachim lasu tropikalnego, co jest ważnym aspektem. Ekologiczna balsa ma wiele zastosowań – od łodzi, samochodów, samolotów, po śmigła wiatrowe, deski surfingowe itp. Nawet w rakietowej technologii NASA balsa będzie z powodzeniem wykorzystana. Ponadto, to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Balsa modelarska cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku. Deski wykorzystamy do budowy modeli, makiet, listewek, czy spławików. To dobra opcja dla hobbystów i modelarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here