Do czego służy BIK

BIK to skrót, który można spotkać bardzo często. Pożyczki bez BIK-u, zły BIK, poprawa BIK-u – tego typu sformułowania powtarzają się w różnych miejscach. W rzeczywistości nie każdy jednak wie, co właściwie ten skrót oznacza i czym się ta organizacja zajmuje. W takim razie czym jest i do czego służy BIK?

Co to jest BIK?

BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która współpracuje z wszystkimi bankami w Polsce i sporą ilością firm pożyczkowych. Jej zadaniem jest przechowywanie informacji na temat aktualnie spłaconych i już spłacanych zobowiązań finansowych – tego, ile wynoszą i czy są spłacane w terminie. Instytucje finansowe zasięgają informacji w BIK-u podczas procesu rozpatrywania wniosków o kredyt czy pożyczkę, ale także na po otrzymaniu wniosku o otworzenie konta bankowego.

Dzięki BIK-owi można określić, czy dana osoba prawdopodobnie będzie uczciwym kredytobiorcą bądź też dobrym klientem, czy też zdaje się mieć problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. Zły BIK, czyli duża ilość wpisów o spóźnieniach w płatnościach, może znacząco utrudnić otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Również pusty BIK nie jest postrzegany pozytywnie, ponieważ taka osoba jest dla banku czy firmy pożyczkowej wielką niewiadomą.

Więcej użytecznych, profesjonalnych porad na tematy związane z kredytami znaleźć można na portalu http://pozyczka-bez-bik-online.pl/.

Jak długo BIK może przechowywać informacje?

Jeśli pożyczkę lub kredyt spłaciliśmy w terminie, BIK może przechowywać dane na jej temat tylko do momentu jej całkowitego uregulowania. Warto jednak udzielić mu zgody na dalsze przechowywanie takich informacji, ponieważ dobrze one o nas świadczą i są dla nas pozytywne.

Jeśli zaś chodzi o pożyczki i kredyty, w przypadku których wystąpiły opóźnienia w spłacie, Biuro Informacji Kredytowej może bez naszej zgody przechowywać dane o nich i udostępniać je potencjalnym kredytodawcom jeszcze przez 5 lat po spłacie zobowiązania.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://pozyczka-bez-bik-online.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here