Mężczyzna gotuje z dzieckiem w kuchni, w której znajduje się gazowy kocioł kondensacyjny

Gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny może przy właściwej eksploatacji pracować nawet 15–20 lat. Jego ewentualna wymiana będzie wynikać raczej z pojawienia się na rynku rozwiązań bardziej energooszczędnych niż z powodu zużycia sprzętu. Jak każde urządzenie techniczne, kocioł kondensacyjny wymaga jednak odpowiedniego traktowania oraz warunków pracy i jakości urządzeń, z którymi współpracuje. Eksperci firmy Vaillant radzą, co robić, aby kocioł kondensacyjny służył nam jak najdłużej.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego dla niezawodności kotła kondensacyjnego tak ważny jest prawidłowy montaż,
  • czemu filtry są niezbędne w instalacji z nowoczesnym kotłem kondensacyjnym,
  • na czym polega przegląd kotła gazowego,
  • jak dodatkowo możesz uniknąć kosztów napraw kotła.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania to urządzenie bezpieczne i bezobsługowe, gwarantujące czyste i skuteczne ogrzewanie domu i wody użytkowej. Jak żadne urządzenie grzewcze, również kocioł nie jest bezawaryjny – zanieczyszczenia instalacji, korozja lub nieszczelne uszczelki mogą skrócić jego żywotność. Dowiedz się, jak zapobiegać tym problemom w swoim urządzeniu.

Prawidłowy i zgodny z dokumentacją producenta montaż kotła gazowego – gwarancja jego niezawodności

Kocioł kondensacyjny zostaje podłączony do trzech czynników: wody, gazu (lub oleju) i energii elektrycznej. Woda, którą napełniamy instalację, powinna mieć odpowiednie parametry, takie jak twardość czy odczyn pH zgodne z wymaganiami producenta kotła. Woda do napełniania instalacji, jeżeli nie spełnia tych wymagań, powinna zostać uzdatniona odpowiednimi, dopuszczonymi przez producenta preparatami.

Przy uruchomieniu kotła istotne jest odpowietrzenie kotła urządzenia za pomocą odpowiedniego programu serwisowego uruchamianego przez instalatora. Sporo uszkodzeń wymiennika jest spowodowanych właśnie obecnością powietrza w wymienniku, przez co dochodzi do jego przegrzania i przepalenia.

Filtry – podstawowa ochrona kotła

Producenci zalecają stosowanie filtra wody na powrocie z instalacji po to, aby ewentualne zanieczyszczenia nie dostały się do kotła kondensacyjnego. W ostatnich latach wymagania efektywności energetycznej wymusiły stosowanie kotłowych pomp wysokoefektywnych, sterowanych elektronicznie. Ponieważ sercem takiej pompy jest magnes stały, zbiera on wszelkie zanieczyszczenia w postaci opiłków stalowych powstających w wyniku prac instalacyjnych, co nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia pompy. Dlatego we wszystkich nowych kotłach wyposażonych w wysokoefektywną pompę konieczne jest zastosowanie na powrocie z instalacji filtra magnetycznego.

Regularne przeglądy kotła kondensacyjnego – lepiej zapobiegać, niż naprawiać

Po dokonaniu uruchomienia następuje rozpoczęcie eksploatacji urządzenia. Kocioł gazowy lub olejowy kondensacyjny sterowany sterownikiem elektronicznym jest urządzeniem bezobsługowym. Wymaga natomiast, zależnie od zaleceń producenta, okresowych przeglądów i konserwacji. Z reguły pierwszy przegląd wymagany jest po roku od pierwszego uruchomienia. Serwisant, oceniając stan kotła po pierwszym roku pracy, określa, po jakim czasie trzeba wykonać następny przegląd.

Przegląd polega na dwóch rodzajach czynności:

  • kontroli stanu urządzenia,
  • konserwacji polegającej na czyszczeniu oraz wymianie zużytych elementów.

Najważniejszymi czynnościami są odkręcenie palnika i kontrola stanu oraz czyszczenie wymiennika ciepła. To w wymienniku po stronie palnika gromadzą się osady będące produktami spalania substancji dostających się z powietrzem przez układ spalinowo-powietrzny, np. pyłów drzew. Stopniowe odkładanie się nagaru może spowodować powstawanie wżerów i rozszczelnienie wymiennika. Serwisant sprawdza też szczelność wymiennika, czy nie doszło do powstania wżerów korozyjnych.

Przy każdym odkręceniu i zdjęciu palnika wymagana jest wymiana jego uszczelki. To na tyle istotny element (zapobiega wydostaniu się produktów spalania na zewnątrz), że niezależnie od pozornie dobrego stanu wymieniamy go za każdym razem.

Kontroli podlega też stan elektrod kotła kondensacyjnego: zapłonowej i jonizacyjnej. Ta ostatnia jest ważnym elementem bezpieczeństwa – odcina gaz w przypadku braku wykrytego płomienia. Płomień, czyli zjonizowany gaz, powoduje powstawanie na elektrodzie tzw. prądu jonizacji, a ten jest interpretowany przez elektronikę jako powstanie płomienia i możliwość pracy.

Bardzo ważna jest też prawidłowa praca syfonu układu odprowadzania kondensatu z kotła kondensacyjnego. Zabezpiecza on układ przed wydostaniem się z niego spalin.

Ciśnienie w naczyniu w zbiorczym jest istotne dla działania całego układu. Przy podgrzewaniu wody rośnie jej objętość, a tym samym ciśnienie. Naczynie wzbiorcze jest swoistym amortyzatorem – przejmując na siebie wzrost objętości, stabilizuje ciśnienie w układzie. Zbyt małe ciśnienie w naczyniu powoduje skoki ciśnienia prowadzące nawet do awaryjnego wyłączenia kotła, a także może się przyczynić do wycieków wody z instalacji.

W kotłowni, oprócz kotła, znajduje się również zasobnik ciepłej wody użytkowej, który posiada anodę magnezową, chroniącą materiał zasobnika przed korozją. Serwisant sprawdza również stan zużycia tej anody, gdyż jej zbyt mała objętość nie zabezpieczy zasobnika i spowoduje jego uszkodzenie.

Istotne jest sprawdzenie szczelności połączeń hydraulicznych i wymiennika oraz stanu uszczelek i ich ewentualna wymiana. Nieszczelności mogą powodować utratę wody z instalacji i konieczność jej dopuszczania. Zbyt częste dopuszczanie wody do instalacji powoduje wprowadzenie do niej również rozpuszczonego w niej powietrza, co prowadzi do reakcji tlenu z materiałem instalacji i całkowitym związaniem z materiałem kotła i instalacji w ciągu ok. 20 minut.

Koszty przeglądu są różne i zależą od rodzaju czynności i wymienionych zużytych elementów. Wydanie nawet kilkuset złotych na przegląd zabezpiecza jednak kocioł przed uszkodzeniami i wymianą np. wymiennika za kilka tysięcy.

Przedłużona gwarancja ecoCOMFORT – bądź spokojny

Z pomocą przychodzą też producenci kotłów, jak Vaillant, oferując program przedłużonej gwarancji ecoCOMFORT. Mamy do wyboru wykupienie pakietu na rok z możliwością dwukrotnego przedłużenia lub od razu pakietu na 3 lata.W zależności od rodzaju pakietu obejmuje on sam kocioł lub (w wersji ecoCOMFORT system) wszystkie elementy kotłowni Vaillant.

Program przypomina o koniecznych przeglądach, a te, oprócz prawidłowej eksploatacji, zapewniają przedłużenie opieki gwarancyjnej producenta.

Dowiedz się więcej o przedłużonej gwarancji ecoCOMFORT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here