Jak dbać o kuwetę dla kota

Higiena w kociej kuwecie to kwestia priorytetowa, bo przecież jest to miejsce, w którym zwierzę załatwia swoje potrzeby. Domowa toaleta nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia domowników ani przyczyniać się do odczuwania nawet najmniejszego dyskomfortu. Dowiedz się, jak dbać o kocią kuwetę, aby ta była optymalnie czysta, wolna od zarazków i nie stwarzała problemu w codziennym życiu całej rodziny. 

Kocia toaleta – jaką kuwetę wybrać i gdzie ją postawić?

Przede wszystkim, dbałość o kuwetę dla kota zacznij od wyboru odpowiedniej toalety dla zwierzęcia, które swoje potrzeby będzie załatwiać w domu. Kuweta musi być właściwych rozmiarów, uwzględnij więc rasę kota. Najlepiej sprawdzają się kuwety plastikowe, nieco głębsze, które łatwo utrzymać w czystości i są optymalnie trwałe. 

Co ważne, kuweta powinna stać w odpowiednim miejscu, przede wszystkim ustronnym, aby nie przeszkadzała domownikom podczas codziennej aktywności, ale również by kot mógł załatwiać swoje potrzeby przy zachowaniu prywatności i bez stresu. Najczęściej kocia kuweta zostaje umieszczona w łazience lub w przedpokoju, w cichym, ustronnym, nieco zacienionym miejscu, do którego kot może mieć zawsze dostęp. 

Wypełnienie kuwety dla kota 

W sklepach zoologicznych znajdziesz żwirek albo specjalny piasek dla kotów do kuwety. Możesz wybierać środki, które dodatkowo niwelują przykry zapach odchodów, dzięki czemu kocia toaleta nie będzie negatywnie wpływać na zapachy w całym mieszkaniu, do tego zostanie dłużej utrzymana w świeżości. 

Jak dbać o czystość kuwety?

Pamiętaj, że wypełnienie kociej kuwety należy na bieżąco sprzątać, zaś jej porządne wymycie zalecane jest przynajmniej raz w tygodniu. Należy umyć kuwetę, można zastosować dodatkowo specjalny środek do dezynfekcji, a następnie wsypać nowy żwirek albo piasek. 

Ile żwirku albo piasku wsypać do kuwety?

Zaleca się, aby żwirek bądź piasek, w którym kot zakopuje swoje odchody, był wysypany na wysokość co najmniej 5 centymetrów od dna kuwety. Większa ilość wkładu może przyczyniać się do rozsypywania piasku lub żwirku poza kuwetę, a mniejsza nie pozwoli na swobodne zakopywanie odchodów, co jest naturalnym zachowaniem kota. 

Żwirek czy piasek do kuwety – co sprawdzi się lepiej?

Najlepiej stosować podłoże, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego piasku. W dobrych sklepach znaleźć można zresztą specjalny piasek o właściwościach niezbrylających się. To istotne, aby materiał mógł przyjmować odchody i zniwelować jego przykry zapach. Materiał o dużej nasiąkliwości jest zalecany szczególnie w przypadku kotów dorosłych oraz kotów niekastrowanych. 

Wybierać można także specjalny żwirek o drobnych ziarnach, który przypomina piasek lub ziemię. Taki wkład dodatkowo może zmieniać kolor pod wpływem moczu, co daje wyraźny sygnał w zakresie konieczności wyczyszczenia kuwety. 

Pamiętaj tylko, aby wkład do kuwety nabywać w dobrych sklepach zoologicznych. Piasek z osiedlowej piaskownicy nie sprawdzi się zbyt dobrze. Może być nie tylko zanieczyszczony, ale również zainfekowany groźnymi bakteriami czy pasożytami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here