Jak dbać o storczyki

Jak dbać o storczyki?
Nazywane również orchideami, są roślinami pokojowymi, ale jak inne kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Roślina ta, lubi dobrze oświetlone miejsca, dlatego dobrze jest, umieścić je na parapecie. Dzięki dobremu nasłonecznieniu, liście będą wyglądały na bardzo zdrowe, bez ciemnożółtych plam i kropek.

Kolejną ważną kwestią w pielęgnacji storczyków, jest odpowiednia ilość nawadniania. Orchidee nie przepadają za dużą ilością wody, a co istotne, ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Podlewanie wystarczy powtarzać co 4-7 dni.

Storczyki, lubią zaś przebywać w temperaturze od 13 do 30 st. C, lecz aby kwitły w sposób nas zadowalający, dobre będą dla nich wahania temperatury, pomiędzy dniem a nocą, dlatego też warto jest wystawiać je na balkon w okresie letnim.

Orchidea potrzebuje odpowiedniej ziemi, a jest nią mieszanka z łupinami orzecha kokosowego lub korą sosnową. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odżywki, można je kupić w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki tym odżywkom roślina będzie cudownie kwitła.

Ta piękna orchidea musi mieć doniczkę wraz z osłonką. Dobrze jest wziąć pod uwagę, z jakiego materiału wykonana jest doniczka. Przezroczyste naczynie, jest najodpowiedniejszym wyborem, gdyż widoczne korzenie lepiej będą odbierały światło. Doniczki gliniane przyśpieszają wysychanie podłoża, dlatego wtedy należy pamiętać o częstszym podlewaniu. Najlepszym sposobem na podlewanie jest zanurzenie rośliny wraz z doniczką do połowy i pozostawić do czasu, aż ziemia będzie wilgotna. Temperatura wody powinna być pokojowa.

Aby nasze storczyki były zawsze piękne, należy je przesadzać. Czynność tę, należy powtarzać co najmniej, raz na dwa lata. Możemy także obserwować ją, jeżeli korzenie są bardzo rozrośnięte, oznacza to czas na zmianę, lecz nie tylko wtedy. Kiedy widzimy jakiekolwiek oznaki, że nasza orchidea jest chora, wygląda gorzej niż wcześniej, jej liście są żółtawe lub po prostu gubi je, należy wykonać przesadzanie.

Dość istotną informacją jest to, że storczyki potrzebują spoczynku. Co to znaczy? Niektóre gatunki tych roślin np. Phalaenopsis, nie przechodzą okresu spoczynku, kwitną cały rok a ich regularna pielęgnacja nie wymaga zmian. Natomiast inne odmiany, potrzebują w okresie spoczynku, zmiany wilgotności, natężenia światła lub innej temperatury. To zjawisko występuje zimą.

Nie obędzie się także bez podcinania naszych piękności. Jest to niezwykle istotna procedura. Robimy to w celu pobudzenia rośliny do wytwarzania nowych i silniejszych pędów, ale należy robić to także, gdy nasza roślina nie kwitnie. Do przycinania należy użyć tylko i wyłącznie sekatora do tego przeznaczonego, który nie miał styczności z innymi roślinami, w innym wypadku możemy zarazić naszą roślinę, gdyż na ostrzach sekatora znajdują się choroby grzybowe, a przy świeżo uciętej łodydze jest świetna okazja do przeniesienia wirusów i bakterii. Przycinanie trzeba wykonać z wielką ostrożnością, orchidea ciężko znosi rany i różnego rodzaju zadrapania. Dlatego każda czynność pielęgnująca powinna być staranna od A do Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here