Jak prawidłowo czyścić kołdrę z pierza?

0
4417

Pościel z pierza wymaga regularnego odświeżenia, aby pozbyć się z niej potu, kurzu i brudu. Jednak czyszczenie pierza nie należy do najłatwiejszych ze względu na obawę przed zniszczeniem. Kołdry i poduszki puchowe powinny być miękkie i sprężyste. Dzięki temu odpowiednio dostosowują się do ciała, a także spełniają swoją funkcję. Po pewnym czasie zamiast pierza mogą powstawać ubite grudki. Jest to znak, że komplet wymaga odświeżenia. Czyszczenie można wykonać samodzielnie lub oddać je w ręce profesjonalistów.

czyszczenie pierza w pralce

Jeśli jesteśmy pewni swojej pralki, procedurę można odbyć również we własnym domu. Warto włożyć pościel do bębna i ustawić program do delikatnych tkanin. Metoda ta sprawdzi się zwykle w upalne dni, gdyż możemy wysuszyć pościel na zewnątrz, np. na balkonie. Podczas wieszania ważne jest, aby odpowiednio strzepywać pierze, zapobiegając tym samym powstawaniu grudek. Ewentualnie można też przełożyć pierze do worka i uprać tylko powłokę. Zaleca się czyszczenie pierza z zastosowaniem prania wodnego z użyciem delikatnych środków.

Bardzo ważny jest proces suszenia, ponieważ puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, pościel należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Tutaj doskonale sprawdzi się duża suszarka bębnowa. Mimo tego, że to częsta praktyka, to jednak wielu producentów odradza czyszczenie pierza na własną rękę. Takie pranie może zbytnio przesuszyć pierze, a także zniszczyć biologiczną strukturę puchu. Może to doprowadzić do kruszenia się materiału i utraty puchoszczelności, co wpłynie na spadek jakości właściwości kołdry.

Specjalistyczne wykonanie

Warto zatem oddać czyszczenie pierza specjalistycznej firmie. Dzięki dobraniu odpowiedniej metody puch nie zostanie pozbawiony swoich naturalnych właściwości. Dla użytkowania jest to najważniejsze, ponieważ to właśnie właściwości puchu wpływają na jego doskonałe dopasowanie. Suszenie to jeden z najważniejszych etapów, ale warto pamiętać, że powinien trwać jak najkrócej. Idealnie nadadzą się do tego suszarki bębnowe, które mają na swoim wyposażeniu profesjonalnie firmy zajmujące się czyszczeniem pierza.

Regularne wietrzenie

Ważnym czynnikiem wpływającym na odpowiednią pielęgnację jest regularne wietrzenie pościeli z pierza. Warto wykorzystywać dobrą pogodę do takich czynności. Pościel powinno się wietrzyć jak najdłużej, ale wbrew powszechnej opinii, należy unikać mocnego słońca, ponieważ może ono przyczynić się do wysuszania i kruszenia puchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here