zegarek

Decydując się na zakup zegarka, szczególnie takiego z wyższej półki, warto zaznajomić się z odpowiednimi sposobami dbania o nasz sprzęt. Aktualnie czasomierze wykonywane są z wyjątkowo trwałych materiałów, nie znaczy to jednak, że nie są podatne na uszkodzenia. Aby ich uniknąć, możemy oczywiście na co dzień uważać na wilgoć, pył i wstrząsy, a do przechowywania wykorzystywać pudełko na zegarek. Przedstawiamy inne sposoby, które pozwolą cieszyć się eleganckim dodatkiem przez długi czas.

Regularne użytkowanie kluczem do sprawności

Myli się ten, kto uważa, że ukrycie wartościowego zegarka i korzystanie z niego okazjonalnie zapewni mu całkowite bezpieczeństwo. Jeśli mówimy o zasilaniu w czasomierzu kwarcowym lub mechanicznym, skonstruowane jest ono tak, aby najlepiej funkcjonować w ciągłym ruchu, dlatego raz na jakiś czas powinniśmy wyjąć akcesorium z opakowania na zegarek. Tylko w ten sposób zapewniamy mu rozprowadzanie smarów znajdujących się wewnątrz po wszystkich częściach. W przeciwnym wypadku smar może zaschnąć i skruszeć, co doprowadzi do uszkodzenia produktu. Warto więc pamiętać o regularnym użytkowaniu i zakładać zegarek przynajmniej raz w tygodniu.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy zdjąć dodatek, koniecznie pamiętajmy o tym, aby odpowiednio go wcześniej zabezpieczyć, wykorzystując do tego celu np. pudełko na zegarek. Najważniejsze, aby chronić nasz cenny sprzęt przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. W momencie, w którym mechanizm przestanie działać, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Tym sposobem można narazić się na dodatkowe koszty i stres.

Estetyczny wygląd dzięki odpowiedniej konserwacji

O ile za wewnętrzną sprawność zegarka odpowiada specjalista, zewnętrzny wygląd pozostaje raczej w gestii właściciela. Jeśli produkt jest intensywnie użytkowany, a nie większość czasu leży w pudełku na zegarek, ma stałą styczność z kurzem, potem, tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami. Ma to ogromny wpływ na odbieranie mu estetycznej prezencji.

Co może zrobić użytkownik, aby wyczyścić czasomierz? Przede wszystkim oddzielić od niego skórzany pasek lub bransoletę, dzięki czemu uniknie przypadkowego uszkodzenia. Bransoletę możemy wyczyścić zwykłą ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Po uprzednim namoczeniu usuwamy zanieczyszczenia szczoteczką (nawet taką do zębów). Konserwacja skóry wymaga większej ostrożności, dlatego też najlepiej jest nabyć odpowiednie produkty czyszczące przeznaczone do tego typu materiału.

Kilka porad na koniec

1. Zapoznaj się z instrukcją swojego zegarka – unikniesz w ten sposób nieświadomych błędów w użytkowaniu.

2. Unikaj spania w swoim czasomierzu – nie jest to szczególnie szkodliwe, ale na pewno mało komfortowe. O wiele lepiej wykorzystać pudełko na zegarek i odłożyć je w bezpieczne miejsce.

3. Pod żadnym pozorem nie otwieraj sam mechanizmu – takie działania powinien wykonywać jedynie zegarmistrz.

4. Regularnie serwisuj swoje urządzenie u specjalisty – przynajmniej raz na 3-4 lata. Dzięki temu maksymalnie przedłużysz żywotność zegarka i unikniesz kosztów związanych z poważniejszymi uszkodzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here