Jak sprawić, żeby pies nie załatwiał się w domu

Osoby, które w swoim domu trzymają psa, wiedzą doskonale jak trudnym zadaniem może być nauka załatwiania potrzeb ich pupila poza domem. Trzeba czasem poświęcić na to wiele czasu, sił i nerwów. Warto przy tym pamiętać, że każdy pies jest inny. Jeden szybko się uczy, drugi wolniej, a trzeci musi mieć specjalne produkty, które mu w tym pomogą.

Jak nauczyć psa załatwiania potrzeb poza domem?

Wielu właścicieli, szczególnie szczeniaków zadaje sobie często podstawowe pytanie: jak sprawić aby pies nie załatwiał się w domu? Jest na to kilka sprawdzonych metod, wystarczy je poznać, a nauka czystości nie będzie już taka straszna.

Produkty ułatwiające naukę załatwiania potrzeb poza domem

Psy są zwierzętami, które swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają przeważnie w tych samych miejscach. Tak również jest w przypadku domu lub miejsca, w którym uczą się one jak to robić. Warto, więc zwrócić uwagę na to, gdzie nasz piesek lubi się załatwiać. Jeśli już to zaobserwujemy, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup maty do załatwiania się w domu dla naszego pupila. Taką matę możemy umieścić tam, gdzie pies najczęściej załatwia swoje potrzeby. W taki sposób przyzwyczai się do samej maty i będzie ją kojarzył z wypróżnianiem się.

W późniejszym etapie można taką matę przełożyć w miejsce, gdzie my sami uważamy za słuszne, a pies przyzwyczajony do niej będzie sam z niej korzystał. I tak po nitce do kłębka można w końcu wynieść matę na zewnątrz, żeby pokazać czworonożnemu przyjacielowi, że czas na załatwianie potrzeb poza domem. Mata do załatwiania się w domu znacznie ułatwia pieskowi naukę niezałatwiania się w domu, jednak trzeba być przy tym konsekwentnym.

Dodatkowo na ten okres można zaopatrzyć się w neutralizatory zapachu aby pozbyć się śmierdzących zapachów w domu.

Zachęta czy odstraszanie, co wybrać?

Jak wiemy, każda nauka wiąże się z nagrodami bądź ich brakiem, tak również jest w przypadku nauki psa. O ile maty do załatwiania się w domu pozwalają na stopniową naukę i brak przykrych sytuacji dla psa, tak istnieją również produkty, które odstraszają zwierzę przed załatwieniem się w konkretnym miejscu. I tutaj warto wspomnieć o tym, że w sklepach z produktami dla zwierząt znajdziemy odstraszacze przed załatwianiem się w konkretnych miejscach. Te produkty służą temu, żeby zniechęcić psa przed załatwianiem się w pewnych miejscach w domu i przed znaczeniem przez niego terenu.

Produkt ten jest zazwyczaj w formie kropel, aerozolu. Działa on na takiej zasadzie, że pies wyczuwając dla niego przykry zapach, wycofuje się i nie korzysta z miejsc, w których daną woń wyczuje. Tym samym przestaje załatwiać się w domu, w miejscach, w których nie chcemy.

Powyższe metody i produkty są skuteczne, mało czasochłonne. Warto o nich pomyśleć, gdy zastanawiamy się jak sprawić aby pies nie załatwiał się w domu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zoologicznym https://zoopers.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here