Pacjenci podczas wybierania lekarza jakiejkolwiek specjalizacji kierują się głównie psychologicznymi aspektami, zwracając szczególną uwagę na jego aparycję, pewność siebie, czy też uprzejmość podczas wizyty. Sami nie posiadając odpowiedniego zakresu wiedzy medycznej, rzadko będą w stanie ocenić stopień merytoryki i fachowości wybranego specjalisty. Niewątpliwie posiadanie tego rodzaju cech przez lekarza ortodontę jest bardzo istotne, ale nie musi także zagwarantować, iż leczenie przeprowadzone przez tego lekarza będzie dla nas w pełni satysfakcjonujące. Czym zatem kierować się podczas wyboru lekarza, aby zwiększyć swoje szanse na to, aby trafić na naprawdę właściwego specjalistę.
Proces leczenia ortodontycznego jest długotrwały i z takim lekarzem związani będziemy co najmniej na kilkanaście kolejnych miesięcy, warto zatem, aby była to osoba, która odpowiadać nam będzie pod kątem psychologicznym, będziemy mieć do niej pełne zaufanie i zawsze możemy zwrócić się do niej z ewentualnymi wątpliwościami.
Opinie innych osób
Po pierwsze warto będzie skorzystać z opinii innych osób. Jeśli chodzi o dobrego specjalistę w mieście Poznań, ortodonta na pewno będzie działał z pełnym profesjonalizmem. Z pewnością każdy ma kogoś w rodzinie albo pośród znajomych, kto leczył się, albo nadal leczy się u lekarza ortodonty. Niemniej jednak trzeba być bardzo ostrożnym w przypadku czytania opinii zawartych w sieci, podchodzić do nich z pewną dozą dystansu, bo jak można się domyślić intencje piszących opinie osób nie za każdym razem będą szczere i oceny mogą być niezbyt wiarygodne.
Podejście holistyczne, dobra diagnoza na podstawie właściwie przeprowadzonego wywiadu
Ortodonta powinien zwracać szczególną uwagę na problem bruksizmu, chrapania, problemy z oddychaniem, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, pleców, karku, czy głowy, jak i wiele innych czynników. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, na jak wiele kwestii zdrowotnych naszego organizmu ma wpływ prawidłowy zgryz. Całość szkieletu jest ze sobą powiązana i wady twarzoczaszki, mogą mieć odzwierciedlenie w nieprawidłowym funkcjonowaniu reszty kostnego układu, w tym wpływać między innymi na bóle twarzy, głowy, bóle kręgosłupa, czy też na wady postawy. Podobnie wygląda kwestia właściwego funkcjonowania układu oddechowego, którego jama nosowa stanowi jego początkowy odcinek. Stan drożności w obrębie dróg oddechowych będzie mieć wpływ na rozwijanie się zgryzu w okresie dzieciństwa, na co każdy lekarz winien zwrócić dużą uwagę. Prawidłowe, kompleksowe leczenie ortodontyczne bez trenowania oddechu, czyli uczenia się oddychania tylko przez nos, nie ma prawa bytu.
Jak można zauważyć wyłącznie holistyczne i całościowe spojrzenie na organizm konkretnego pacjenta i stan jego zdrowia może prowadzić do wykonania prawidłowego leczenia ortodontycznego, a do tego wykonanie szczegółowego wywiadu z pacjentem będzie niezbędnym posunięciem.
Ponadto każdy lekarz ortodonta, zanim podejmie się leczenia, powinien zlecić wykonanie dokładnych badań, obejmujących między innymi profesjonalnie wykonane fotografie, modele zębów pacjenta, zdjęcia rentgenowskie (czasami również konieczna jest tomografia stożkowa). Lekarz musi także poddać ocenie to, jak żeby prezentują się w kontekście układu całej twarzy. Dopiero po przeprowadzeniu wnikliwej analizy wszelakich danych i wyliczeń będzie mógł zaplanować odpowiednio wstępne leczenie.
Odpowiedni plan leczenia
Istotnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę będzie to, czy podczas kolejnych wizyt przed rozpoczęciem procesu leczenia ortodonta będzie mieć przygotowany szczegółowy plan naszego leczenia i jak dokładnie przedstawi, omówi i uzgodni go z nami.