Karta pamięci z adapterem

Współczesne smartfony czy kamery sportowe umożliwiają nagrywanie i tworzenie wysokiej jakości zdjęć i filmów. Jednak ich wysoka rozdzielczość wiąże się z dużym rozmiarem plików. Aby to wszystko pomieścić na smartfonie czy kamerze, zazwyczaj potrzebna jest dobra karta pamięci z adapterem. Dzięki niej nie tylko będziesz mógł tworzyć i odtwarzać zdjęcia i filmy, ale także szybko przerzucić je na komputer czy dysk zewnętrzny.

Karta pamięci z czytnikiem kart – jakie parametry są najważniejsze?

Mówi się, że rozmiar ma znaczenie, a powiedzenie to sprawdza się również w przypadku kart pamięci. W dzisiejszych czasach, gdy smartfony oferują aparaty z obiektywem 200 Mpx oraz nagrywają wideo w jakości FHD, zdjęcia i filmy potrafią zajmować dużo miejsca na telefonie. Dlatego warto rozszerzyć go o dodatkową pamięć. W przypadku smartfonów wystarczająca będzie karta pamięci 128 GB z czytnikiem.

Oprócz rozmiaru karty bardzo istotna jest szybkość zapisywania, przesyłania czy odczytywania plików. Informację o tych parametrach znajdziemy oczywiście na karcie, m.in. w postaci oznaczeń Class 2, Class 4, Class 6 oraz Class 10, które stosowane były już przy kartach starego typu. Informują one o minimalnych prędkościach transferu – odpowiednio 2, 4, 6 oraz 10 MB/s.

Współczesne karty pamięci posiadają także klasy szybkości UHS oraz wideo. Ta pierwsza oznaczana jest literkami U1 lub U3 i oznacza minimalną szybkość zapisu 10 MB/s czy 30 MB/s. O ich maksymalnej szybkości świadczą z kolei interfejsy magistrali UHS – I oraz II. I oznacza maksymalną szybkość do 104 MB/s, a II do 312 MB/s.

Druga prędkość świadczy o możliwości nagrywania video, dlatego też występuje tu literka V z odpowiednim oznaczeniem prędkości – np. V30 oznacza prędkość minimalną 30 MB/s. Co więcej, wszystkie klasy mogą ze sobą współwystępować, a każda kolejna informuje o dodatkowych możliwościach. Przykładowo karta pamięci z adapterem PRO Plus 2023 Samsung ma oznaczenia Class 10, U3, UHS-I i V30.

Karta pamięci z czytnikiem kart – dlaczego warto ją mieć?

Użytkownicy smartfonów bardzo często robią setki zdjęć, które wolą obrabiać później na większym ekranie, np. na laptopie. Niestety laptopy czy monitory zazwyczaj nie posiadają czytników kart SD, które umożliwiałyby odczyt plików. Z pomocą przychodzi karta pamięci 128 GB z czytnikiem, dzięki której przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami jest niezwykle łatwe. Wystarczy włożyć ją do czytnika, który następnie należy wpiąć do gniazda USB w dowolnym urządzeniu.

Jeśli tworzysz dużo zdjęć i filmów, które później przerabiasz w profesjonalnym edytorze na laptopie albo oglądasz na dużym ekranie telewizora, karta pamięci i czytnik kart pamięci mogą okazać się niezwykle pomocne. Zapisuj jeszcze więcej i szybciej!

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here