Kinkiety klasyczne czy nowoczesne? Jak dokonać wyboru

Kinkiet jest doskonałym dodatkowym źródłem światła w pomieszczeniu. Sprawdzi się zarówno w kuchni jak i w sypialni. Czym jednak kierować się przy wyborze najwłaściwszego dla nas?

Kinkiety klasyczne, czym się charakteryzują?

Kinkiet jako lampa ścienna nie jest nowym wynalazkiem. Niegdyś oświetlał pomieszczenie za pomocą nafty i świeczki. Obecnie, co oczywiste, czyni to dzięki żarówce. Niemniej klasyczne formy nadal cieszą się powodzeniem wśród miłośników i miłośniczek aranżacji wnętrz. Najbardziej charakterystyczną cechą klasycznych kinkietów jest ich kształt, z miejsca przywodzący na myśl przeszłość. A więc zdobione ramię odchodzące od podstawy oraz abażur, najczęściej owalny. W niektórych modelach efekt staroświeckości potęgują odpowiednie żarówki, które kształtem przypominają płomień świecy. Same lampy mogą mieć przeróżne kolory, jednak najbardziej klasyczną będzie barwa patynowa. Przypomina ona mosiądz, lub spopielały metal, który należy oczyścić. Dodając do patynowego kinkietu szklany, brązowawy klosz, lub ciemny, wzorzysty abażur, cała lampa zyska prawdziwie klasyczny charakter. Mnogość barw i zdobień sprawiają, że to jednak kształt kinkietu decyduje o tym, czy danej lampie jest bliżej raczej do nowoczesności czy do klasyki. Klasyczny dizajn charakteryzuje się też bogactwem zdobień, wycięć i rzeźbień. Dotyczy to zarówno samego kinkietu ale też klosza.

Kinkiety nowoczesne a klasyczne?

Nowoczesne kinkiety najczęściej cechują się surowością formy, oszczędnością kształtu. Są proste, często nie kojarzą się z prestiżem, zwłaszcza te w stylu loft. Tego typu lampy ścienne przypominają raczej lampy oświetleniowe w fabrykach. Jednak odpowiednio zaprojektowane, stanowią ozdobę nowoczesnego wnętrza. Bywa i tak, że nowoczesne kinkiety nie posiadają ramienia, żarówka znajduje się niemal bezpośrednio przy ścianie. Abażury i klosze mogą mieć nowoczesne kolory i geometryczne kształty. Niemniej nowoczesność nie wyklucza klasyki. Wystarczy bowiem poszukać projektu wykorzystującego połączenie nowoczesnych kolorów lub materiałów z klasyczną formą. Ramię i pozostałe części kinkietu mogą być np. czarne bądź też chromowane, lecz kształtem przypominające te starych rycin bądź wyblakłych zdjęć. Jeśli dodać do nich wspomniane żarówki w kształcie płomienia świeczki, efekt połączenia dwóch stylów będzie więcej niż zadowalający.

Kinkiety klasyczne – jak je dobrać do wnętrza?

Dobierając kinkiet do pomieszczenia, należy zwrócić baczną uwagę na jego wystrój. Jaki właściwie jest jego styl? Jakie kolory mają meble czy ściany? Można obrać właściwie każde kryterium jeśli chodzi o dobór kinkietu do pokoju lub kuchni. Przykładowo, jeśli na meblach znajdują się elementy chromowane, dobrym wyborem będą kinkiety chromowane. Jednak to od stylu mebli zależy czy będą one mieć formę zupełnie nowoczesną lub też klasyczną. Tutaj znajdziesz takie rozwiązania https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Nic nie stoi na przeszkodzie ażeby zagrać kontrastem i w nowoczesnym pomieszczeniu umiejscowić klasyczny kinkiet i na odwrót. W ciemnym pomieszczeniu ze zdobionymi misternie meblami, można zamontować nowoczesny i oszczędny w formie kinkiet, lub w nowoczesnym wnętrzu bogato zdobiony, kontrastujący ze ścianą . Należy też zastanowić się nad ilością dodatkowego światła. Jeśli pomieszczenie jest nieduże a główne, sufitowe oświetlenie mocne, wystarczy niewielki kinkiet. W pomieszczeniach większych i wymagających doświetlenia trzeba będzie ich umieścić więcej lub zamontować taki, który posiada dwie oddzielne żarówki. Osobę aranżującą wnętrze ogranicza w zasadzie tylko wyobraźnia, kinkiety klasyczne, jak widzimy, mają szerokie zastosowanie i sprostają niemal wszystkim wizjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here