Konserwacja bieżni – jak robić to prawidłowo?

0
5277

Bieżnie do biegania cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup tego urządzenia do własnego domu. Wszystko dlatego, iż coraz bardziej zaczynamy dbać o siebie i prowadzić aktywny tryb życia. Aby jednak móc cieszyć się z treningu na bieżni przez długi czas trzeba o urządzenie dbać. Dlatego warto jest wiedzieć w jaki sposób prawidłowo konserwować bieżnię.

Odpowiednie przygotowanie

Zanim przeprowadzi się jakiekolwiek czynności konserwacyjne należy się do nich właściwie przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać instrukcję urządzenia. Wszystko to po, aby podczas czynności konserwacyjnych niechcący nie uszkodzić jakiegoś elementu bieżni. Zawsze należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. To najlepszy sposób na to, aby bieżnia mogła sprawnie i bez przeszkód działać przez wiele lat.

Jak często?

To jak często należy przeprowadzać czynności konserwacyjne zależy od tego jak często bieżnia jest używana. Jeśli treningi odbywają się codziennie, a dodatkowo z bieżni korzysta więcej niż jedna osoba wówczas podstawowa konserwacja powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Do podstawowych czynności zaliczyć można czyszczenie i smarowanie. Pamiętać czy tym należy, aby smar do bieżni był wysokiej jakości. Jeśli bieżnia jest jest wykorzystywana tak intensywnie wówczas zabiegi konserwacyjne można przeprowadzać raz na dwa miesiące. Oczywiście bieżnia nie może być pozostawiona sama sobie między okresami konserwacji. Na bieżąco należy dbać o jej czystość. W tym celu wystarczy przetrzeć urządzenie wilgotną szmatką. Trzeba robić to jednak ostrożnie. Nie można dopuścić, aby wilgoć dostała się do elektrycznych elementów urządzenia.

Smarowanie bieżni

Wspomniano już o konieczności smarowania bieżni. To bardzo ważna czynność konserwacyjna. Pamiętać należy, aby do tej czynności zawsze używać tylko i wyłącznie specjalistycznych smarów. Tylko specjalnie przeznaczony smar do bieżni zagwarantuje, iż czynność ta przyniesie oczekiwane i długotrwałe efekty. Smaru należy użyć w miejscu, w którym pas bieżni styka się z deską bieżni. Często producenci bieżni sami sugerują jaki rodzaj samaru powinien być zastosowany. To cenna pomoc i warto z niej skorzystać. Smar do bieżni także musi być właściwie zastosowany. W związku z tym przed pierwszym użyciem zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i kierować się zawartymi w niej wskazówkami. Odpowiednie i systematyczne smarowanie sprawi, że bieżnia będzie sprawnie funkcjonować przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here