Zatrzymanie miesiączki - o czym świadczy

Zatrzymanie miesiączki może świadczyć o problemach zdrowotnych na tle hormonalnym, wywołanych niewłaściwą dietą czy przemęczeniem psychofizycznym. Równie często jest to pierwszy objaw ciąży. Regularna kontrola cyklu owulacyjnego zwiększa świadomość na temat jakości pracy całego ustroju.

Kiedy spodziewać się miesiączki?

Prostym i szybkim sposobem na wyznaczenie terminu spodziewanej owulacji jest tzw. kalkulator dni płodnych, czyli mechanizm pozwalający ustalić czas, w którym komórka jajowa będzie uwolniona do jajowodu, a niepoddana zapłodnieniu, zostanie wydalona z ciała kobiety w ciągu kilkunastu następnych dni wraz ze złuszczonym endometrium podczas comiesięcznego krwawienia. Tego typu metoda pozwala oszacować czas gotowości organizmu kobiety będącej w okresie pokwitania do połączenia się z gametą mężczyzny. Umożliwia ustalenie momentu największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ale także kontrolowanie zmian zachodzących w organizmie kobiety w każdym cyklu miesięcznym. Niestety pod wpływem różnorodnych czynników endo- i egzogennych może on ulec rozregulowaniu, a miesiączka zatrzymaniu.

O czym świadczy zatrzymanie miesiączki?

Zatrzymanie miesiączki może świadczyć o różnorodnych problemach zdrowotnych, choć najczęściej stanowi pierwszy i zarazem najbardziej charakterystyczny objaw ciąży. Wstrzymanie owulacji następuje zwykle pod wpływem zmian hormonalnych na skutek niewłaściwej pracy gruczołów wydzielniczych, przewlekłych chorób endokrynologicznych czy chronicznego przeżywania silnych emocji, głównie tych negatywnych. Ponadto brak miesiączki lub nieregularne miesiączkowanie nierzadko występuje u kobiet borykających się z nadwagą i otyłością bądź niedożywionych, osłabionych i zbyt szczupłych, a także poddających się drakońskim dietom, szczególnie tym ubogim w żelazo oraz prowokującym zbyt szybką utratę masy ciała. Zatrzymanie okresowego krwawienia często jest również efektem ubocznym przetrenowania fizycznego. Nadmierny wysiłek znacząco obciąża organizm niemal pod każdym względem, a przemęczony ustrój nie jest wystarczająco wydolny, aby mogły w nim prawidłowo funkcjonować wszystkie układy. Bardzo często zaburzenia dotykają wówczas układu rozrodczego, który pod względem biologicznym nie jest niezbędny do życia, w przeciwieństwie do sercowo-naczyniowego, oddechowego czy pokarmowego.

Zatrzymanie miesiączki może stanowić:

  • reakcję odstawienną na specjalistyczne leki bądź przeciwnie – odpowiedź organizmu na farmakoterapię, głównie o charakterze hormonalnym czy antydepresyjnym. Równie niekorzystne zmiany w miesiączkowaniu wywołują silne używki oraz toksyczne zatrucia;
  • efekt zmiany strefy czasowej. Podróżowanie, szczególnie na dalekich, międzykrajowych dystansach, może nie wpływać korzystnie na zegar biologiczny, przemęczać psychofizycznie kobietę i zaburzać jej równowagę hormonalną.

Regularna kontrola cyklu owulacyjnego zwiększa świadomość na temat jakości pracy całego ustroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here