Nastolatkowie zmagają się z wieloma problemami emocjonalnymi. Okres dojrzewania to czas, w którym rodzą się pierwsze poważne konflikty w relacjach z rówieśnikami, pierwsze kompleksy i kłopoty z akceptacją. Dodatkowo młode osoby muszą często stawiać czoła problemom rodzinnym.
Efektem tego mogą być trudności z okazywaniem i przetwarzaniem emocji, których objawem może być:
- rozdrażnienie i agresja,
- problemy żywieniowe,
- stany depresyjne,
- zachowania kompulsywne,
- trudności z nauką,
- niewłaściwa relacja z rówieśnikami.
Młodzież odreagowuje swoje problemy bardzo często poprzez stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej, albo wręcz przeciwnie – zamyka się w sobie i w ogóle nie chce uzewnętrzniać swoich emocji.
Bardzo często to rodzice lub nauczyciele są pierwszymi osobami, które zauważają nagłe zmiany w zachowaniu nastolatka. I to oni zwykle przekonują swojego podopiecznego, aby nie bał się poprosić o pomoc.
Konsultacje psychologiczne dla młodzieży to podstawa powrotu do równowagi
Odpowiednio wcześnie zauważone i zdiagnozowane trudności dają szansę na szybki powrót do normalności. Właściwie przeprowadzona terapia pomaga młodemu pacjentowi poznać swój problem, zaakceptować go i rozpocząć walkę z nim.
Warto jednak wybrać rzetelnych i sprawdzonych specjalistów w dziedzinie psychologii. Harmonia LUX MED to kompleksowa poradnia zdrowia psychicznego, która powstała w odpowiedzi na potrzeby pacjentów. Profesjonalna, skuteczna terapia obejmuje przede wszystkim regularne spotkania z pacjentem i szczerą rozmowę na temat tego, z jakimi problemami emocjonalnymi się zmaga.
Konsultacje psychologa dla młodzieży – kiedy warto poszukać specjalisty?
Psycholog pomaga:
- leczyć zaburzenia nerwicowe i depresyjne,
- leczyć zaburzenia odżywiania u nastolatków,
- radzić sobie z trudną sytuacją rodzinną (rozwodem, śmiercią rodzica),
- radzić sobie ze zmianami w życiu (przeprowadzką, zmianą szkoły),
Ponadto bierze udział w terapii uzależnień, zaburzeń mowy, zwalczania trudności adaptacyjnych. Pomaga zdiagnozować problem w przypadku stale pojawiających się trudności w nauce.
Jeśli trudno Ci nazwać swój problem, ale ewidentnie czujesz, że nie radzisz sobie z nim, wizyta u specjalisty jest również wskazana.
Jak wygląda konsultacja psychologiczna dla młodzieży?
Podczas pierwszego spotkania specjalista ocenia osobowość młodego pacjenta, a także zapoznaje się z głównymi problemami. Podczas kolejnych wizyt, psycholog różnymi metodami próbuje dotrzeć do źródła zaburzeń oraz proponuje nastolatkowi możliwe rozwiązania.
Terapia dla młodzieży obejmuje także wsparcie dla rodziców oraz opiekunów prawnych. Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami to wspólna praca nastolatka i całego jego środowiska.
Terapia może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Ma na to wpływ wiele czynników: stopień zaawansowania problemu, nasilenie objawów czy nastawienie pacjenta. Jedna sesja z psychologiem trwa zwykle około godziny.