Choć w większości prac domowych do nawiercania otworów wykorzystujemy klasyczne wiertła spiralne, to jednak przy obróbce elementów metalowych, ewentualnie drewnianych, znacznie większą skutecznością działania charakteryzują się mniej popularne wiertła stopniowe. To sprzęt wyglądem przypominający trójwymiarową choinkę, składającą się z kilku warstw ostrzy realizujących różne funkcje.
Jak działają wiertła choinkowe?
Cechą charakterystyczną tego typu narzędzi jest specyficzny kształt i warstwowy układ ostrzy. Zastosowanie dużego kąta wierzchołkowego sprawia, że wiertło stopniowe bez problemu wgryza się w obrabiany materiał i go nawierca. Kolejne warstw ostrzy działają jak frezy, które poszerzają nawiercony otwór do pożądanego wymiaru, jednocześnie obrabiając jego krawędzie w ten sposób, by nie wymagały dodatkowego szlifowania. W przypadku pracy tradycyjnymi wiertłami spiralnymi po nawierceniu otworu w metalu, tworzywie sztucznym czy drewnie, na jego krawędziach zwykle znajdują się różnego rodzaju zadziory. Wiertła stopniowe niwelują tego typu zniekształcenia, dzięki czemu praca jest łatwiejsza i zajmuje zdecydowanie mniej czasu (nawierconych otworów nie trzeba już dodatkowo obrabiać), a nawiercony otwór ma dokładnie taką średnicę, jaka jest nam potrzebna – każdy stopień ostrzy ma swoje oznaczenie numeryczne. Dzięki temu możemy precyzyjnie ustalić, do jakiej średnicy chcemy powiększyć nawiercony otwór.
Do czego używa się wierteł stożkowych?
Najczęściej jest to sprzęt wykorzystywany do wiercenia w twardych materiałach, przede wszystkim w blachach i rurach metalowych. Ze względu na zdolność do automatycznego centrowania się, wiertła stopniowe są idealnym wyborem, jeśli chcemy nawiercić otwory w elementach o zakrzywionej, obłej powierzchni, takich jak rury. Wierteł stopniowych używa się również do nawiercania otworów w rurach wykonanych z tworzyw sztucznych, a także w różnorodnych elementach drewnianych. Ze względu na dużą precyzję wiercenia, jest to sprzęt znajdujący zastosowanie m.in. przy produkcji mebli, schodów czy okien.
Największymi atutami nowoczesnych wierteł o konstrukcji stopniowej jest zapewniana przez nie duża precyzja pracy, szybkość nawiercania otworów o dużej średnicy w materiałach twardych – metalowych oraz automatyczna obróbka nawiercanego otworu, dzięki czemu oszczędzamy czas potrzebny na jego późniejsze szlifowanie. To sprzęt znajdujący wiele zastosowań profesjonalnych, z którego coraz chętniej korzystają również majsterkowicze, zawodowi monterzy i instalatorzy.