Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia, Irlandia czy Niemcy przebywa obecnie ponad 2 miliony Polaków. Emigrantom przyświeca jeden cel – zarobić tyle, by zabezpieczyć przyszłość swoją i bliskich. A co jeśli osoba pracująca za granicą chce uzyskać kredyt w Polsce? Tutaj zaczynają się schody, bo wiele banków nie ma w swojej ofercie propozycji dla klientów zarabiających w innej walucie niż polski złoty.
Coraz więcej Polaków chcąc poprawić standard swojego życia, wyjeżdża za granicę. Spora część przebywających na obczyźnie rodaków ubiega się o kredyt gotówkowy online w naszych rodzimych bankach. Ze świecą jednak szukać takiego, który pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski, a jeśli już uda nam się takowy znaleźć to przedstawiona przez niego oferta kredytu w walucie obcej może okazać się nie mieć tak korzystnych warunków, jak kredyt w złotówkach.
Warto więc jeszcze przed złożeniem wniosku przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, co pomoże zdecydować, czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić osoba mieszkająca i pracująca za granicą, aby mogła ubiegać się o przyznanie kredytu gotówkowego w polskim banku oraz czy tak naprawdę warto się o niego starać. Przydatnym narzędziem do znalezienia taniego kredytu, może być kalkulator kredytowy dostępny m.in. na Totalmoney.pl.
Kredyt dla osób osiągających dochody za granicą
Wiele osób zastanawia się, czy zarabiając za granicą, można wziąć kredyt w Polsce? Okazuje się, że to zależy od tego, w jakiej walucie się zarabia. Opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S bowiem uniemożliwia polskim bankom udzielania kredytów osobom zarabiającym w większości obcych walut, ale nie w euro. Dlatego istnieje spora szansa, że tym, którzy inkasują wypłatę w euro kredyt gotówkowy zostanie przyznany.
Zarobki i koszty przewalutowania
Pracujący za granicą klient banku starając się o kredyt musi potwierdzić zatrudnienie u tego samego pracodawcy przez okres 6 miesięcy. Najlepiej, jeśli umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony. Bank dokładnie zweryfikuje, czy wnioskodawca regularnie otrzymuje na swoje konto wpłaty. Na tej podstawie ustali wysokość rat kredytu.
Dobrze by było, żeby kredytobiorca posiadał konto w polskim banku i to na nie przelewał swoje wynagrodzenie. Nawet jeśli uda mu się to załatwić, pojawi się problem przeliczenia obcej waluty na złotówki. Niestety trzeba się liczyć z tym, że kursy walut bywają bardzo niekorzystne, a polskie banki operują tylko wybranymi walutami.
Pracuję za granicą i chcę wziąć kredyt gotówkowy w Polsce – jakie warunki muszę spełnić?
Klient banku starający się o kredyt gotówkowy musi w tym celu przygotować i złożyć stosowny wniosek, do którego zobowiązany jest dołączyć szereg dokumentów i zaświadczeń. Do najistotniejszych należą:
- Umowa o pracę lub inny dokument potwierdzający pracę za granicą. Niebagatelny wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu ma forma zatrudnienia. Szansę zdecydowanie zwiększa praca na podstawie umowy o pracę lub kontraktu przez okres minimum 6 miesięcy. Prowadzący za granicą własną działalność gospodarczą mają nikłe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt gotówkowy.
- Zaświadczenie o dochodach. Dokument może wystawić zagraniczny pracodawca, ale może to być również odcinek renty lub emerytury z jednego z krajów UE, Szwajcarii, Islandii lub Norwegii.
- Wykaz operacji z konta bankowego. Banki zazwyczaj proszą o przedstawienie wykazu wpłat na konto bankowe, obejmujące okres ostatnich 3-6 miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że wybrany przez Ciebie bank zażyczy sobie wykaz obejmujący np. ostatni rok.
- Potwierdzenie historii kredytowania. O uzyskaniu kredytu decyduje dobra historia kredytowa oraz wysokość zdolności kredytowej. Raport potwierdzający historię kredytowania wydają miejscowe Biura Informacji Kredytowej.
Uwaga!
Polskie banki wymagają dokumentów w języku polskim, dlatego po ich zgromadzeniu musisz je przetłumaczyć. Pamiętaj, że tłumaczenie dokumentów musi wykonać tłumacz przysięgły.
Ile trwa rozpatrywanie wniosku o kredyt gotówkowy?
Wstępna decyzja o przyznaniu kredytu wydawana jest stosunkowo szybko, ale konieczność późniejszego dopełnienia szeregu formalności sprawia, że moment otrzymania pieniędzy na konto znacznie się oddala. Dlatego jeśli zależy Ci, by jak najszybciej otrzymać kredyt nie zwlekaj i zacznij od razu kompletować niezbędne dokumenty.
Czy to się w ogóle opłaca?
Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i zarabiający w euro mają spore szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego, pod warunkiem, że spełnią szereg kryteriów. Trzeba sobie jednak zadać jedno kluczowe pytanie: czy to się opłaca? Raczej nie, ponieważ taki kredyt zazwyczaj ma wyższe oprocentowanie niż kredyt w rodzimej walucie. Warto więc zapoznać się z ofertami zagranicznych banków, bo mogą one okazać się bardziej korzystne.
Tym, którzy mimo wszystko zdecydują się wziąć kredyt gotówkowy, w wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże kalkulator kredytu gotówkowego. Kalkulator umożliwia łatwe i szybkie porównanie najważniejszych parametrów ofert takich jak kwota kredytu, oprocentowanie czy okres spłaty. Już teraz porównaj wybrane oferty kredytów gotówkowych i przekonaj się, która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.