Lampy wiszące nad stół

Oświetlenie w naszych domach odgrywa kluczową rolę. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać podstawowe czynności po zmroku, ale i możemy za jego pomocą stworzyć wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. Często także różnego rodzaju lampy stanowią nieodłączny element aranżacji pomieszczeń. Tak też jest w przypadku lampy wiszącej na stół. Oprócz swojej niezaprzeczalnie przydatnej funkcji, w postaci oświetlania danej przestrzeni, stanowi ona również ciekawy element w pomieszczeniu, który wpływa na jego klimat i styl.

Lampa wisząca nad stół – kiedy warto się na nią zdecydować?

W przypadku niektórych aranżacji świetnie sprawdza się dodatkowe oświetlenie nad stołem w jadalni bądź kuchni. Jest to tzw. światło dekoracyjne, chociaż tak naprawdę moglibyśmy w pewien sposób postrzegać je jako światło zadaniowe. Z jednej strony bowiem wpływa na wystrój i klimat wnętrza a posiłki jedzone przy tak oświetlonym stole to czysta przyjemność, a z drugiej gwarantuje nam oświetlenie w miejscu, w którym dokonujemy konkretną czynność – jemy posiłek. Łatwiej jest nam jeść w dobrze oświetlonym miejscu, niż w takim, gdzie trudno jest nam trafić widelcem w talerz! Z tego też powodu na lampę wiszącą nad stół warto się zdecydować zawsze, jeśli tylko koncepcja ta pasuje do stylu naszego wnętrza.

Do jakiego stylu warto dobrać lampę wiszącą nad stół?

Najczęściej na lampy nad stołem decydujemy się w przeróżnych nowoczesnych i designerskich aranżacjach. Zdecydowanie rzadziej możemy je spotkać w typowych, klasycznych wnętrzach. Natomiast jeśli chodzi o dobranie konkretnego modelu lampy wiszącej nad stół do stylu wnętrza, to tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Lampa wisząca nad stół do nowoczesnej jadalni

Jeśli szukamy klosza do typowo nowoczesnej kuchni czy jadalni, to warto będzie postawić na nieoczywiste rozwiązania. Nowoczesne lampy do kuchni mogą przybierać geometryczne kształty, np. przedstawiać srebrne kule lub sześciany, ale równie dobrze mogą to być całkiem nietypowe figury. Tutaj przede wszystkim liczy się minimalizm i powściągliwość. Nie mniej, dotyczą one przede wszystkim braku nadmiernych ozdobników. Sama forma i kształt mogą zaskakiwać i przyciągać wzrok.

Lampa w stylu skandynawskim

We wnętrzach skandynawskich natomiast świetnie sprawdzają się lampy do kuchni bądź jadalni z klasycznym, nietransparentnym abażurem np. w kształcie stożka. Emitowane przez nie światło będzie skierowane wprost na stół, co zdecydowanie zapewni nam odpowiednią ilość światła przy jedzeniu. Dodatkowo pomieszczenie zachowa swoją przytulność, jeśli zdecydujemy się na materiałowy abażur lampy wiszącej. W stylu skandynawskim jest to niezwykle istotne. Mimo ze charakteryzuje się on minimalizmem i przestronnością, to jednocześnie jest on niezwykle domowy, ciepły i rodzinny.

A może jadalnia loftowa?

Wnętrza loftowe są bogate w różnorodne rodzaje lamp. Tutaj mamy wiele możliwości aranżacyjnych. Nad stołem może zawisnąć jeden żyrandol, złożony z gołych żarówek, złączonych ze sobą prętami albo kilka pojedynczych lamp wiszących. Bardzo często nie posiadają one żadnych kloszy i abażurów. Żarówka jest ozdobą samą w sobie. Jeśli jednak na abażur się zdecydujemy, to najczęściej jest on druciany i tworzy klatkę wokół żarówki. Ciekawym rozwiązaniem są również klosze szklane, przypominające słoiki. Możemy powiesić nad naszym stołem kilka tego typu lamp do kuchni. Dzięki temu zachowamy we wnętrzu minimalizm i jednocześnie wprowadzimy do niego naprawdę ciekawe rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here