Lecznicze właściwości wybranych nalewek

Skuteczność ziołolecznictwa oraz korzystne działanie warzyw i owoców na nasze zdrowie są niepodważalne. Naturalne leki mają szerokie grono zwolenników unikających tym samym chemii – warto wiedzieć, jak czerpać z darów natury, na co stosować konkretne zioła lub owoce, a także co można z nich samodzielnie przygotować – soki, konfitury, maści, ale też nalewki i likiery. Poniżej wybrane nalewki – miętowa, z pigwy itd. – które warto mieć w domowej apteczce.

Wysokie spożycie alkoholu nie jest wskazane, ale kieliszek nalewki czy domowego wina od czasu do czasu może mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Lecznicze właściwości takich trunków znane są od wieków, a same mikstury przyrządzane według tradycyjnych receptur.

Warto pamiętać, że spirytus stosowany jest w celu konserwacji ziół i owoców, ale też zachowuje ich lecznicze działanie. Można je stosować na różne dolegliwości zamiast leków – poniżej kilka wybranych nalewek ziołowych i owocowych, które mogą pomóc przy różnych dolegliwościach: nalewka miętowa, imbirowa, z sosny i dzięgielówka.

Nalewka miętowa

Na kłopoty z trawieniem czy wzdęcia sprawdzi się z pewnością nalewka miętowa – jest prosta do zrobienia, bo wystarczą świeże liście mięty oraz spirytus lub wódka żytnia. Wiele osób lubi ją za sam smak i aromat, ale najczęściej stosuje się ją na niestrawność. Można też przyrządzić likier, nalewkę z mięty oraz kolendry lub melisy.

Mięta szybko przyniesie ulgę, gdyż jej liście zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. To właśnie on sprawia, że napar lub nalewka z mięty działają przeciwbakteryjnie i rozkurczowo, a także pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Liść mięty jest bazą większości mieszanek ziołowych na schorzenia układu pokarmowego.

Nalewka na pędach sosny

Jest równie łatwa w przygotowaniu, jak nalewka miętowa. Pędy sosny są już od dawna wykorzystywane w ziołolecznictwie, gdyż obfitują w cenne flawonoidy, borneol, sporą dawkę witaminy C, sole mineralne, limonen czy cukry. Nalewki na pędach sosny sprawdzą się zaś jako środek odkażający, czyli znacznie ułatwią odkrztuszanie – przy nieżytach górnych dróg oddechowych będzie doskonałym lekarstwem. Warto po nią sięgnąć także w przypadku przeziębienia, bo jest skutecznym środkiem napotnym. Co więcej, pędy sosny mają też właściwości witaminizujące i moczopędne.

Nalewka dzięgielówka

Arcydzięgiel określa się od wieków jako „anielskie ziele”, a produkowana z niego nalewka pomaga – podobnie jak napar, likier lub nalewka z mięty – przy różnych problemach z układem pokarmowym, czyli między innymi na niestrawność, przejedzenie, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku i tym podobne dolegliwości. Może też przynieść wyraźną ulgę przy kaszlu oraz w razie problemów z układem oddechowym. Wtedy jednak poza nalewką warto zastosować inhalacje.

Nalewka imbirowa

Doskonała głównie na przeziębienie – warto wypić jej kieliszek podczas niepogody, gdy zaczynamy czuć się niepewnie i zziębnięci. Imbir ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, a najczęściej dodaje się do niego cytrynę oraz miód, co jeszcze lepiej zadziała na układ odpornościowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here