Badanie CA 15

Marker nowotworowy CA 15-3 jest to glikoproteina, która wytwarzana jest komórka gruczołu piersiowego. Jego zwiększone stężenie można zaobserwować w przebiegu raka piersi, dlatego badanie poziomu markera wykonywane jest u kobiet, które posiadają zdiagnozowanego raka sutka. Oznaczenie takie mają na celu przede wszystkim monitorowanie skuteczności leczenia, nie służą do zdiagnozowania choroby. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badanie-ca-15-3-w-raku-piersi/ 

Marker CA 15-3 – czym jest? 

CA 15-3 to jedna z kilku substancji, które sklasyfikowane są jako markery nowotworowe. Ich zdarzenia mogą wzrosnąć w miarę postępu nowotworu oraz zmniejszyć się wówczas, kiedy guz reaguje na leczenie raka. CA 15-3 jest jednym z kilku markerów nowotworowych, które stosowane są do monitorowania osób z zaawansowanym rakiem piersi. 

CA 15-3 jest antygenem, który występuje normalnie w tkance piersi. Wraz z niekontrolowany namnażanie się komórek nowotworowych, dochodzi do zwiększenia się poziomu CA 15 -3 we krwi. 

Poziom markera CA 15-3 – kiedy oznaczać? 

Badanie poziomu CA 15-3 zalecane jest kobietą, u których podejrzewany jest rak piersi lub u tych, w których biopsja potwierdziła rozpoznanie. Wraz z dodatkowymi badaniami, w takim jak badania genetyczne w kierunku mutacji BRCA1 oraz BRCA2, a także obecności receptorów estrogenowych i progesteronowy, bardzo oznaczyć poziom CA 15-3. Znajomość tego poziomu pozwala na śledzenie postępu choroby oraz jej leczenia. 

Czy marker CA 15-3 jest idealny markerem nowotworowym? 

Antygen CA 15-3 znalazł swoje zastosowanie w monitorowanie skuteczności terapii raka piersi. Jednak obecność tego nowotworu nie jest jedyną przyczyną zwiększenia poziomu markera. Wyższe stężenie może towarzyszyć również schorzeniom takim jak: ostre zapalenie wątroby, marskość wątroby, rak płuc, rak trzustki, rak prostaty, rak jelita grubego, endometrioza, gruźlica, sarkoidoza, toczeń. 

Zobacz też: http://www.genotype.pl/co-jesc-a-czego-unikac-po-zawale-serca/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here