Nauka poprzez zabawę

Wszyscy lubią się bawić bez względu na wiek, gdyż poziom hormonu szczęścia wzrasta, a nasze ciało doznaje całkowitego odprężenia. Dzieci w szczególności potrzebują zabawy już w okresie niemowlęcym. Jest to jeden ze sposobów na poznanie przez nie otaczającego świata. Warto od najmłodszych lat wplatać w zabawę elementy nauki. Dziś pokażemy, jak sprytnie „przemycić” wiedzę, aby dziecko nie czuło presji i chętnie podejmowało wyzwania.

Zabawa ma uczyć

Jedna z ważniejszych kwestii, to zrozumienie, że zabawa powinna być kreatywna i rozwijać nasze pociechy na wielu płaszczyznach, czyli:

  • ruchowo
  • duchowo
  • intelektualnie
  • estetycznie
  • emocjonalnie

Wyróżnia się 6 rodzajów zabaw dla dzieci, które towarzyszą im już od narodzin. Każdy z nich powinien być zastosowany, aby dziecko mogło rozwijać się harmonijnie i wnosiło określone wartości do jego dalszego życia. Oto one:

  1. Zabawy manipulacyjne – poprzez dotykanie, obracanie klocka w ręku lub turlanie piłki poznaje przedmioty i angażuje przy tym wszystkie zmysły.
  2. Zabawy konstrukcyjne – rozwijają kreatywność i uczą skupienia.
  3. Zabawy tematyczne – to przede wszystkim naśladownictwo. Dziecko robi wszystko to co rodzice, dlatego na przykład dziewczynki wożą lalki i je karmią.
  4. Zabawy rytmiczno – ruchowe – występują już na samym początku i pomagają zaspokoić potrzebę ruchu u dziecka. Uczą sprawności oraz poczucia rytmu.
  5. Zabawy badawcze – to nic innego jak poznawanie przez dziecko otaczającego je świata. Rzucanie, gryzienie lub naciskanie danego przedmiotu pozwala pokazać dziecku, jak  dany element się zachowa.
  6. Zabawy dydaktyczne – są organizowane przez osoby dorosłe i mają za zadanie kształcić dziecko. W ten sposób przekazujemy nową wiedzę.

Żeby pomóc dziecku w przyswajaniu wiedzy, należy pokazać mu, że to może być „fajne”. Jeżeli jego skojarzenia będą miłe i przyjemne, chętniej będzie uczestniczyło w takim rodzaju zabawy.

Codzienne obowiązki

Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do nauki? Najłatwiejszą opcją są codzienne obowiązki, które towarzyszą nam od samego rana. Nauka nowych słówek może okazać się dużo łatwiejsza, kiedy przygotowujemy pyszne śniadanie. Jeżeli Twoje dziecko radzi sobie już z polskimi nazwami, możesz poćwiczyć z nim język angielski – będzie to przyjemna forma nauki słówek. Przy pieczeniu ciasta możemy poćwiczyć z maluchem dodawanie lub odejmowanie, kiedy będziemy używać na przykład jajek do wypieku.

Dzieci chętnie pomagają w „dorosłych” codziennych obowiązkach. Dlatego powinniśmy to wykorzystać jak najlepiej. Ich zaangażowanie będzie większe, kiedy zauważą, że potrzebujemy ich pomocy. Poczują się ważne i chętniej będą wykonywały nasze zadania, nie zdając sobie przy tym sprawy, że z każdą sekundą uczą się czegoś nowego.

Gry edukacyjne

Wspaniałym pomysłem na spędzanie wspólnego czasu, który angażuje również całą rodzinę, są gry edukacyjne. Jest to jeden z ciekawszych sposobów na naukę. A dla dzieci na pewno najbardziej przystępny. Oferta jest bardzo szeroka i dostosowana odpowiednio do wieku dziecka. Zadaniem gier edukacyjnych jest nauka w sposób przyjemny i łatwy. Pomagają one w rozwijaniu mowy, pamięci, kreatywności i ćwiczą wyobraźnię.

Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek zabawę pamiętajmy, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Dzieci to poszczególne jednostki i nawet będąc w tym samym wieku, preferować będę inne gry. Dlatego też wybierając zabawę, dobierzmy ją indywidualnie do naszej pociechy, aby przyniosła jej jak najwięcej korzyści. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here