Stare meble, sięgające pamięcią lat 80, 90 lub nawet późniejszych, obecnie nie stanowią już zbyt dużej ozdoby domu, czy też mieszkania. Mowa tutaj oczywiście o meblach wykonanych z płyty meblowej, ponieważ meble drewniane nawet po wielu latach użytkowania najczęściej wciąż dobrze wyglądają. Meble z płyty natomiast, choć często mają ciekawą formę i ogólny stan wciąż pozwala na ich użytkowanie, to zwykle po tylu latach użytkowania posiadają na swojej powierzchni przebarwienia, zabrudzenia i zarysowania, które dość mocno szpecą wygląd całości. Nie oznacza to jednakże, że muszą być wyrzucone na śmietnik i zastąpione nowymi.
Okleina meblowa skutecznym ratunkiem
Okazuje się bowiem, że na rynku dostępne są sposoby pozwalające na proste odnowienie mebli i nadanie im świeżego, nietuzinkowego wyglądu. Jednym z nich jest okleina meblowa – prosty w użyciu materiał, dzięki któremu w szybki sposób można zmienić kolor i fakturę płaskich powierzchni, takich jak chociażby blaty, drzwiczki, czy też ścianki meblowe.
Forma, w jakiej produkowana i sprzedawana jest okleina meblowa, sprawia, że jest ona bardzo wygodna w transporcie, przechowywaniu i użyciu. Okleina przyjmuje postać bardzo cienkiej folii, wykonanej z tworzyw sztucznych. Jej elastyczna struktura, a zarazem odpowiedni poziom sztywności, pozwala na pokrycie nią bardzo skomplikowanych kształtów, takich jak np. designerskie półki na książki, czy też skomplikowane nadstawki nad biurka.
Samoprzylepność mocną stroną okleiny meblowej
Łatwość wykorzystania okleiny meblowej wynika m.in. z pokrycia jej jednej strony warstwą samoprzylepną. Dzięki takiemu rozwiązaniu po dokonaniu przycięcia arkusza na pożądany wymiar w szybki sposób można ją przykleić w przewidywane miejsce, bez ryzyka, iż klej będzie słabo trzymał, wypływał lub też będzie go zbyt mało.
Wykonanie okleiny z tworzyw sztucznych przekłada się na jej właściwości fizyczne, niezwykle użyteczne w codziennej eksploatacji. Okleina z PCV jest bowiem odporna na zadrapania, wodoodporna i łatwa w czyszczeniu. Pokryte nią meble są więc odporne na typowe, powstające w domowych warunkach zabrudzenia. Można je także czyścić przy wykorzystaniu wody i delikatnych środków czyszczących.
Okleiny meblowe o specjalnych zastosowaniach
Wśród asortymentu dostępnych na rynku oklein meblowych istnieją także wersje przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki, pralnie, czy też kuchnie. Dla uzyskania efektu odporności na wilgoć okleiny tego typu zostały pokryte specjalną warstwą laminatu, niepochłaniającą wilgoci i zabezpieczającą przed jej wnikaniem materiał, na jakim umieszczono okleinę.
Do specjalnych zastosowań, a więc przede wszystkim do mebli w eleganckim, rustykalnym stylu przeznaczone są okleiny naturalne, nazywane fachowo fornirem. Ich powierzchnia, stanowiąca tak naprawdę bardzo cienką warstwę drewna, nadaje oklejanym przy jej wykorzystaniu meblom niezwykle szlachetnego wyglądu, do złudzenia przypominającego prawdziwe drewno.