Nieleczony łokieć tenisisty – jakie są najczęstsze powikłania?

0
2443

Łokieć tenisisty to powszechna dolegliwość, na którą najbardziej narażone są osoby ćwiczące i pracujące fizycznie, jak również każdy, kto na co dzień wykonuje częste, jednostajne ruchy nadgarstków. Ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego jest sygnałem świadczącym o pojawieniu się mikrourazów, degeneracji i zmian zwyrodnieniowych. Niestety wielu chorych go lekceważy, a trzeba mieć świadomość, że nieleczony łokieć tenisisty prowadzi do wielu groźnych powikłań. Do czego może doprowadzić zbagatelizowanie problemu? Sprawdź, jakie są najczęstsze powikłania nieleczonego łokcia tenisisty. Dowiedz się także, co zrobić, aby im zapobiec.

Łokieć tenisisty – co to jest?

By lepiej zrozumieć, dlaczego łokieć tenisisty to poważna dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować, warto dowiedzieć się, co to dokładnie jest. Łokieć tenisisty to tak naprawdę potoczna nazwa zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Schorzenie obejmuje mięśnie prostowników nadgarstka.

Do wystąpienia dolegliwości przyczyniają się nawracające uszkodzenia i mikrourazy oraz trwałe przeciążenia okolic stawu łokciowego. Jeśli ręka będzie nieustannie na nie narażona, to może dojść do zwłóknienia struktur albo ich nadtarcia. Innymi słowy, przy braku leczenia z czasem uraz będzie się pogłębiać, powodując nasilenie towarzyszących mu objawów.

Powikłania łokcia tenisisty

Nieleczony łokieć tenisisty może stać się przyczyną znacznie poważniejszych problemów. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, a nawet niepełnosprawności ręki. Wśród powikłań zbagatelizowania problemu i zaniechania terapii łokcia tenisisty wymienia się m.in.:

  • osłabienie siły mięśni w przedramieniu,
  • niedotlenienie nerwów i powięzi,
  • uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych,
  • przykurcze mięśniowe,
  • rozwój zakażenia,
  • niestabilność stawu łokciowego,
  • ograniczenie ruchomości w stawie łokciowym.

Pacjent musi liczyć się z tym, że proces zapalny z czasem przejdzie w stan przewlekły, a wtedy nie będzie go już tak łatwo wyleczyć. Powstałe w obrębie stawu łokciowego zmiany mogą okazać się tak duże, a towarzyszący im ból tak silny, że trzeba będzie zrezygnować z ćwiczeń, a nawet z pracy. Da się temu zapobiec, odpowiednio wcześnie wdrażając leczenie.

Łokieć tenisisty – leczenie

Leczenie łokcia tenisisty może spowolnić zachodzący w obrębie stawu łokciowego proces chorobowy, a czasem nawet skutecznie go wyeliminować. Najważniejsze, by metody terapii zostały dobrane adekwatnie do potrzeb pacjenta.

Przy łokciu tenisisty najbardziej we znaki daje się ból, a najszybsze efekty w walce z nim zapewnia farmakoterapia. Jednym z leków, po który można sięgnąć w takim przypadku jest Diky Spray zawierający substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, zapewniający kojący efekt chłodzenia dzięki olejkowi miętowemu.

Po złagodzeniu bólu należy skupić się na tym, by trwale go wyeliminować. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się takie metody jak:

  • zmniejszenie obciążeń nadgarstka,
  • łokieć tenisisty ćwiczenia,
  • noszenie ortezy,
  • stosowanie okładów chłodzących,
  • zabiegi z zakresu fizykoterapii,
  • miejscowe ostrzykiwanie sterydami,
  • terapia falą uderzeniową,
  • ostrzykiwanie płukanymi płytkami krwi (PRP).

Jeśli wszystkie powyższe metody okażą się nieskuteczne, w ostateczności pomóc powinna operacja łokcia tenisisty. Wykonywana jest ona wyłącznie w przypadku jednoznacznych wskazań, a o jej przeprowadzeniu decyduje lekarz.

Czy łokieć tenisisty da się wyleczyć?

Zabiegi na łokieć tenisisty powinny poprawić stan ręki i zmniejszyć przykre dolegliwości. Jednak to, czy doprowadzą do pełnego wyleczenia, zależy od wielu różnych czynników, w tym podejścia samego pacjenta do problemu. Jeśli bowiem nie zostanie wyeliminowana przyczyna, to nawrót choroby może nastąpić pomimo ustąpienia objawów podczas leczenia zachowawczego czy na skutek operacji. Podsumowując, im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym jest większa szansa na wyleczenie, a ryzyko nawrotu dolegliwości zmniejsza się po wyeliminowaniu jej przyczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here