Numer telefonu komórkowego

Od jakiegoś czasu w Polsce obowiązują przepisy, wedle których każdy, kto kupuje kartę sim do telefonu ma obowiązek ją zarejestrować. Rejestracja polega na okazaniu dokumentu tożsamości osobie sprzedającej i wypełnienie odpowiedniego formularza. Także osoby, które posiadały telefon na kartę w chwili wejścia w życie rzeczonych przepisów musiały przed upływem ustawowego terminu musiały udać się do odpowiedniego salonu telefonii komórkowej i wypełnić odpowiedni formularz. Z tego obowiązku zwolnieni byli użytkownicy telefonów, którzy mieli podpisaną umowę abonamentową, ponieważ ich dane widniały już w odpowiednich rejestrach, ich tożsamość była potwierdzona w momencie podpisania umowy abonamentowej.
Ratio legis tej ustawy było łatwe i szybkie namierzanie właścicieli numerów telefonów. Czy to się sprawdza? Nie do końca. W sklepach internetowych bez trudu kupić można kartę sim zarejestrowaną na inną osobę. Czarny rynek kwitnie, jeśli ktoś chce dokonać jakiegokolwiek czynu zabronionego, do którego to dokonania potrzebowałby telefonu komórkowego to trudno domniemywać, że użyje do tego telefonu zarejestrowanego pod swoim nazwiskiem.
Wielu posiadaczy telefonu spotkało się z nękającymi telefonami z call center czy innych instytucji. Jest to skutek handlu numerami telefonów przez sieci komórkowe, banki i inne miejsca, w których podajemy numer telefonu. Nie jest to komfortowe dla osób, które notorycznie muszą odbierać telefon od call center. Często więc zadajemy sobie pytanie: jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu komórkowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Dla zwykłego człowieka nie są przewidziane narzędzia, dzięki którym można byłoby w bazie danych sprawdzić właściciela numeru telefonu komórkowego. Jest to możliwe gdy w związku z poszukiwanym właścicielem numeru związany jest czyn zabroniony. W takiej sytuacji odpowiednio do tego powołane jednostki organów ścigania mogą wystąpić o podanie danycg osoby, na którą dany numer został zarejestrowany. Jest to więc skomplikowane i wymaga spełnienia licznych przesłanek, z którycb najważniejszą jest popełnienie czynu zabronionego.
Jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu komórkowego jeśli wyżej wspomniane przesłanki nie zostały spełnione? Pozostaje jedynie zaufanie innym internautom. Skorzystać można ze swego rodzaju internetowej poczty pantoflowej. W momencie, w którym odbierzemy telefon z call center czy od innej nękającej osoby, możemy wejść na odpowiedni portal i ocenić swoje odczucia wobec tego numeru. Można także napisać kilka słów odnośnie numeru. W ten sposób tworzy się swoista baza, co prawda nieoficjalna, ale ogólnodostępna i bardzo pomocna dla osób w potrzebie. Konkluzja jest następująca: jeżeli mamy nieodebrane połączenie od nieznanego numeru, a istnieje obawa, że może należeć on do call center to istnieje rozwiązanie, wystarczy skopiować numer do schowka, a następnie wkleić w dowolną wyszukiwarkę internetową i liczyć na to, że inne osoby już na ten numer trafiły i podzieliły się opinią w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here