pogrzeb

Pogrzeb to ogromnie trudne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Utrata bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem i smutkiem. Mimo wielu emocji każda rodzina pragnie pochować godnie swojego bliskiego. Dlatego na pogrzeb zaprasza się przyjaciół i dalszych znajomych. Aby każdy, kto stanowił część życia zmarłego, mógł się pożegnać.

Pogrzeb wymaga odpowiedniego zachowania, powagi i godności. Nie tylko ze względu na zmarłego, ale również z powodu najbliższej rodziny, która potrzebuje dużo wsparcia i spokoju. Nieodpowiednie zachowanie na ceremonii ostatniego pożegnania może zniesmaczyć, a tym samym utrudnić spokojne przeżywanie żałoby najbliższym. Odpowiednie i kulturalne maniery są ogromnie istotne. Jak należy się zachować w tak poważnym i smutnym dniu?

Jak składać kondolencje?

Na mszę powinni przyjść wszyscy uczestnicy ceremonii. Jeśli jest się dalszym znajomym zmarłego, nie ma obowiązku uczestnictwa w pochówku. Po mszy można złożyć krótkie kondolencje rodzinie. W innym wypadku wyrazy współczucia najlepiej złożyć po pogrzebie. Warto pamiętać o tym, aby były one taktowne. Kondolencje nie powinny być zbyt rozległe. Osoby w żałobie potrzebują wsparcia, mogą jednak nie mieć ani siły, ani ochoty na długie rozmowy.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wziąć udziału w ceremonii ostatniego pożegnania, wypada o tym poinformować rodzinę. Następnie swoje kondolencje należy złożyć w pisemnym liście. Wyrazy współczucia wysłane poprzez e-mail lub sms według zasad savoir-vivre uznawane jest za brak taktu.

Czy czarny jest kolorem obowiązującym?

Uczestnicząc w pogrzebie, warto być ubranym odpowiednio do tej smutnej ceremonii. Najodpowiedniejszymi kolorami będą ciemne i przygaszone. Najbliższa rodzina często wybiera czerń, gdyż jest to kolor nierozerwalnie związany z żałobą. Dalsza rodzina i przyjaciele nie muszą ubierać takiego odcienia. Odpowiednim kolorem będzie również ciemny granat oraz wszystkie ciemne i stonowane barwy. W dniu pogrzebu ubranie jasnych i jaskrawych barw jest bardzo nietaktowne. Ponadto nie powinno ubierać się na pogrzeb w zbyt krótkie spódniczki, opięte garnitury lub przychodzić w bardzo intensywnym makijażu, gdyż mimowolnie może odwracać to uwagę od całej ceremonii.

Wiązanki i wieńce

Kwiaty niosą ze sobą ogromną symbolikę. Zarówno ich kolor jak i rodzaj wyrażają bardzo wiele. Kwiaty na pogrzebie powinny być w stonowanych kolorach. Najczęściej wybiera się lilie, chryzantemy, mieczyki lub kalie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na grobie pojawiły się ulubione kwiaty zmarłego.

Wiązanki to bardzo pokaźne kompozycje kwiatowe, której cena jest dużo większa niż wiązanek. Dlatego na takie wieńce przeważnie  decyduje się najbliższa rodzina. Dalsi znajomi  powinni wybrać symboliczny kwiat lub skromniejsze wiązanki, aby nie wprawiać najbliższej rodziny w zakłopotanie. Wiązanki składa się na grobie lub w kaplicy, nigdy nie wolno wręczać ich najbliższej rodzinie.

Pogrzeb to bardzo kruchy czas. Odpowiednie zachowanie na pogrzebie i w trakcie przeżywania żałoby jest bardzo ważne i pomocne dla rodziny. Najważniejszą zasadą powinno być to, aby zawsze okazać odpowiedni szacunek. Nie tylko tej zasady powinni trzymać się osoby uczestniczące w pogrzebie, ale również zakłady pogrzebowe, które takie ceremonie organizują. Zakład pogrzebowy Mementum w Poznaniu oferuje ogromne wsparcie i organizację pogrzebu pełnej godności oraz z zachowaniem dużej dyskrecji. Wsparcie, szacunek i takt towarzyszą rodzinom w żałobie na każdym etapie przygotowania ceremonii ostatniego pożegnania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here