Praca zdalna

Lata 2020–2021 oraz częściowo rok 2022 upłynęły dla wielu z nas pod dyktando pracy zdalnej. Bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jest możliwe wypełnianie przez nas i naszych pracowników obowiązków zawodowych z poziomu biura domowego. Choć okres pandemii jest już za nami, to pojawia się pytanie: jak będzie wyglądała praca zdalna w przyszłości?

Regulacja pracy zdalnej w polskich przepisach prawa

Pomimo trwającej 2 lata pandemii praca zdalna nie została uregulowana w Kodeksie Pracy. Odpowiednie przepisy mają się jednak znaleźć w nowelizacji, która planowo miałaby wejść w życie w II półroczu 2022 r. W dziale II Kodeksu Pracy ma się pojawić nowy rozdział, zatytułowany „Praca zdalna”. Ma być ona definiowana jako praca wykonywana całkowicie albo częściowo w miejscu określonym przez pracownika oraz zatwierdzonym przez pracodawcę, przy użyciu środków porozumiewania się na odległość. Strony będą mogły ustalić warunki pracy zdalnej już wówczas, gdy zawierana jest umowa o pracę, ale również w trakcie zatrudnienia.

W projektowanych przepisach Kodeksu Pracy mają się pojawić m.in.:

– możliwość ustalenia pracownikowi pracy zdalnej, okazjonalnej do 12 dni w roku kalendarzowym,

– przepisy związane ze zwrotem kosztów pracy zdalnej w formie ekwiwalentu pieniężnego, po stronie pracodawcy (jak serwis, eksploatacja, konserwacja narzędzi pracy czy też media używane w trakcie pracy),

– zapewnienie możliwości wykonywania pracy zdalnej przez rodziców dzieci do 4. roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz kobietom w ciąży – takim pracownikom nie będzie można odmówić, jeśli pozwala na to charakter ich pracy.

Perspektywy pracy zdalnej w przyszłości są zatem pozytywne. Będzie to się jednak wiązało z koniecznością zapewnienia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia dla naszej kadry, by mogła ona właściwie wykonywać swoje obowiązki.

Niezbędne wyposażenie domowego biura – ile kosztuje?

Aby praca zdalna była efektywna, musimy zaopatrzyć siebie i swoich pracowników w wysokiej klasy sprzęt biurowy, który zapewni nam wygodę. Podstawą jest laptop biurowy oraz wydajny telefon komórkowy. Przy takim komplecie musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Nie można także zapominać o biurku z szufladami, drukarce czy też ergonomicznym krześle biurowym. Dodając do tego regały i właściwe oświetlenie, które będzie bezpieczne dla zdrowia, nasz budżet uszczupla się o kolejne kilka tysięcy złotych. Trudno jest wygospodarować taką kwotę ze środków obrotowych, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie w takim przypadku kredyt gotówkowy. Wiele banków oferuje takie wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników.

Najlepszy kredyt gotówkowy na wyposażenie do pracy zdalnej – jak znaleźć?

Poszukując najlepszego kredytu gotówkowego do sfinansowania wyposażenia niezbędnego przy pracy zdalnej, warto skorzystać z porównywarek kredytów online. Znajdziemy na nich bieżące oferty kredytów uszeregowane według wysokości raty, przy ustalonej kwocie i terminie spłaty. Ciekawą propozycję posiada obecnie m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Równoratka, o której mowa, pozwala na uzyskanie środków w kwocie od 5 do 15 tys. złotych, przy stałym, bezpiecznym oprocentowaniu, które nie wzrośnie w związku z podwyższeniem stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej wystarczy okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach z działalności gospodarczej w jednej z kilku form, jak np. zaświadczenia z urzędu skarbowego czy też zestawienia dochodów sporządzonego na podstawie KPiR, Rachunku Zysków i Strat wystawionego przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń w naszym imieniu (czyli np. księgową). Środki dostępne w ramach kredytu wypłacane są w jednej z trzech form – przelewu, przekazu pocztowego lub gotówkowej (w tym ostatnim przypadku – w oddziale bankowym).

Źródła:

https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/stosunek-pracy/5462938,Praca-zdalna-nowe-przepisy-2022.html

https://www.homebook.pl/artykuly/5433/jak-urzadzic-domowe-biuro-5-krokow-do-wygodnego-home-office

https://hrbusinesspartner.pl/artykul/praca-zdalna-czyli-dyskusja-o-przyszlosci,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here