Rodzaje urządzeń służących wibrowaniu betonu

0
3668

Konstrukcje żelbetowe, czyli składające się mocno utwardzonego betonu, w którym znajdują się pręty zbrojeniowe, są jednymi z najchętniej wykorzystywanych w budownictwie. Służą one wzmacnianiu konstrukcji i pozwalają na uzyskanie optymalnej trwałości każdego budynku. Jednak przygotowanie takiego materiału wiąże się z pewnymi wyzwaniami, doskonale znanymi wszystkim konstruktorom. Odpowiednie narzędzia pozwalają poradzić sobie z nimi bez większych problemów.

Żelbet

Żelbet, czy też żelazobeton, to kompozytowy materiał strukturalny, który został opracowany w XIX wieku we Francji. Składa się z prętów lub konstrukcji zbrojeniowych, zatopionych w betonie. Tworzą one elementy lub całe obiekty monolityczne. Formowane są za pomocą szalowania, czyli wypełniania specjalnych kształtek wykonanych z drewna, metalu lub plastiku.

Jest to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie.

Równomierne ułożenie szalunku

Niezwykle istotna kwestia podczas tworzenia konstrukcji z żelazobetonu to równomierne rozłożenie szalunku, wraz z usunięciem z niego powietrza. Dzięki takiemu zabiegowi pręty zbrojeniowe są lepiej otulone za pomocą betonu, a on sam nabiera gładkiej, nieporowatej konsystencji. Dzięki temu gotowy żelbet jest znacznie bardziej odporny na ściskanie i korozję, a także wodoszczelny. Możliwe jest także połączenie kilku warstw żelbetonu w jedną, wysoką konstrukcję.

Równomierne rozłożenie materiału jest niezwykle trudne w tradycyjnych, ręcznych metodach jego układania. Nowoczesne metody, wykorzystujące specjalistyczne urządzenia wibrujące, pozwalają jednak na uzyskanie optymalnej gęstości i gładkości materiału.

Rodzaje wibratorów do żelbetonu

Wibratory do żelazobetonu to cała grupa różnorodnych urządzeń, pozwalających na jego przygotowywanie na różnych głębokościach, w różnorodnych objętościach i o różnej kompozycji. Wśród urządzeń przygotowujących żelazobeton, warto wyróżnić trzy najważniejsze grupy:

  1. Wibratory wgłębne, które pozwalają na zanurzenie głowicy wibrującej w warstwie żelbetu, dzięki czemu uzyskiwana jest jej wysoka gładkość w dużej objętości, w szybki sposób. Pomiędzy nimi znalazły się urządzenia o różnych sposobach napędzania, między innymi pneumatyczne oraz mechaniczne, z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Niezwykle istotna grupa to także wibratory o wysokiej częstotliwości, które są najbardziej wydajne i wykorzystuje się je przy pracach wielkopowierzchniowych czy w budownictwie drogowym.
  2. Wibratory szalunkowe, które wprawiają w drgania cały elementy szalunku, nadając mu wyjątkowo wysoką gładkość i jednolitość. Ich wadą jest niewielka objętość, na jakiej działają, dlatego polecane są do głębokości nieprzekraczających 15 cm.
  3. Listwy wibracyjne, które mogą posiadać różne kształty, co przekłada się na ich wykorzystanie podczas tworzenia powierzchni płaskich, takich jak posadzki. Umożliwiają zagęszczanie także substancji półsuchych i suchych.

Każde z wymienionych urządzeń wibrujących, a także ich poszczególne elementy, obejrzeć i kupić można na stronie sklepu Norwit: https://norwit.pl/15-wibrowanie-betonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here