Konstrukcje żelbetowe, czyli składające się mocno utwardzonego betonu, w którym znajdują się pręty zbrojeniowe, są jednymi z najchętniej wykorzystywanych w budownictwie. Służą one wzmacnianiu konstrukcji i pozwalają na uzyskanie optymalnej trwałości każdego budynku. Jednak przygotowanie takiego materiału wiąże się z pewnymi wyzwaniami, doskonale znanymi wszystkim konstruktorom. Odpowiednie narzędzia pozwalają poradzić sobie z nimi bez większych problemów.
Żelbet
Żelbet, czy też żelazobeton, to kompozytowy materiał strukturalny, który został opracowany w XIX wieku we Francji. Składa się z prętów lub konstrukcji zbrojeniowych, zatopionych w betonie. Tworzą one elementy lub całe obiekty monolityczne. Formowane są za pomocą szalowania, czyli wypełniania specjalnych kształtek wykonanych z drewna, metalu lub plastiku.
Jest to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie.
Równomierne ułożenie szalunku
Niezwykle istotna kwestia podczas tworzenia konstrukcji z żelazobetonu to równomierne rozłożenie szalunku, wraz z usunięciem z niego powietrza. Dzięki takiemu zabiegowi pręty zbrojeniowe są lepiej otulone za pomocą betonu, a on sam nabiera gładkiej, nieporowatej konsystencji. Dzięki temu gotowy żelbet jest znacznie bardziej odporny na ściskanie i korozję, a także wodoszczelny. Możliwe jest także połączenie kilku warstw żelbetonu w jedną, wysoką konstrukcję.
Równomierne rozłożenie materiału jest niezwykle trudne w tradycyjnych, ręcznych metodach jego układania. Nowoczesne metody, wykorzystujące specjalistyczne urządzenia wibrujące, pozwalają jednak na uzyskanie optymalnej gęstości i gładkości materiału.
Rodzaje wibratorów do żelbetonu
Wibratory do żelazobetonu to cała grupa różnorodnych urządzeń, pozwalających na jego przygotowywanie na różnych głębokościach, w różnorodnych objętościach i o różnej kompozycji. Wśród urządzeń przygotowujących żelazobeton, warto wyróżnić trzy najważniejsze grupy:
- Wibratory wgłębne, które pozwalają na zanurzenie głowicy wibrującej w warstwie żelbetu, dzięki czemu uzyskiwana jest jej wysoka gładkość w dużej objętości, w szybki sposób. Pomiędzy nimi znalazły się urządzenia o różnych sposobach napędzania, między innymi pneumatyczne oraz mechaniczne, z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Niezwykle istotna grupa to także wibratory o wysokiej częstotliwości, które są najbardziej wydajne i wykorzystuje się je przy pracach wielkopowierzchniowych czy w budownictwie drogowym.
- Wibratory szalunkowe, które wprawiają w drgania cały elementy szalunku, nadając mu wyjątkowo wysoką gładkość i jednolitość. Ich wadą jest niewielka objętość, na jakiej działają, dlatego polecane są do głębokości nieprzekraczających 15 cm.
- Listwy wibracyjne, które mogą posiadać różne kształty, co przekłada się na ich wykorzystanie podczas tworzenia powierzchni płaskich, takich jak posadzki. Umożliwiają zagęszczanie także substancji półsuchych i suchych.
Każde z wymienionych urządzeń wibrujących, a także ich poszczególne elementy, obejrzeć i kupić można na stronie sklepu Norwit: https://norwit.pl/15-wibrowanie-betonu.