Salon otwarty na gości

Kiedy planujemy spotkanie z rodziną lub ze znajomymi, często zastanawiamy się co zrobić, gdy impreza się przedłuży. Jeśli mieszkamy w mieście, to bezproblemowo zamawiamy taksówkę i po problemie. Jednak jeśli w naszej okolicy skorzystanie z usługi taksówki kosztuje fortunę lub po prostu chcemy gdzieś się wspólnie następnego dnia wybrać, to po prostu przygotujmy nasze mieszkanie lub dom na nocleg dodatkowych osób. W większości polskich domów to salon pełni funkcję pokoju gościnnego. Warto go zatem dostosować na takie okazje. Właściwe przygotowanie zaoszczędzi nam czasu przed organizacją kolejnej prywatki oraz sprawi, że będziemy mogli sprawnie aranżować pokój na nieplanowane odwiedziny. Poniżej kilka rad w tej kwestii.

Wygodne miejsce do spania

Niezaprzeczalnie najważniejszym elementem wyposażenia pokoju gościnnego jest sofa. Zależy nam, aby do codziennego użytku była wygodna do siedzenia. Ma być również stylowa, elegancka i zdobić pomieszczenie. Jeśli chcemy na niej spać osobiście lub przenocować na niej przyjezdnych, to powinna być również wygodna. Troska o własny i cudzy kręgosłup to podstawa przy wyborze kanapy. Kupując sofę, która ma służyć jako łóżko, trzeba zwrócić uwagę czy ma funkcję spania. W ofercie sklepów sprzedających sofy z funkcją spania znajdują się meble o różnym sposobie rozkładania, umiejscowieniu pojemnika na pościel, gabarytach oraz materiale wykonania.

Jaki system rozkładania sofy wybrać?

Jeśli chodzi o system rozkładania sofy z funkcją spania, to można wymienić kilka ich rodzajów. Sporą popularnością wśród użytkowników cieszą się sofy, które rozkłada się do spania poprzez wysunięcie siedziska i złożenie oparcia. Równie interesującym rozwiązaniem jest sofa, w której należy wysunąć i podciągnąć znajdujący się pod siedziskiem pojemnik. Szczególnie w mniejszych pokojach sprawdzi się sofa rozkładana tak jak wersalka. Rozkłada się ją poprzez podniesienie siedziska aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia, które wskazuje, że można rozłożyć sofę do pozycji poziomej. Nie można zapomnieć także o sofach z materacem wyciąganym do przodu. Materac może znajdować się na nóżkach, podobnych do tych w łóżku polowym. Jednak powszechniejszym rozwiązaniem są sofy z materacem na tzw. rozkładanym wózku.

Co z pojemnikiem na pościel?

System rozkładania sofy ma istotny wpływ na to, czy posiada ona pojemnik na pościel oraz na to, gdzie się on znajduje. Zazwyczaj najbardziej pojemny schowek na pościel występuje w sofach rozkładanych jak wersalka. Pojemnika natomiast nie spotkamy w ogóle w łóżkach wzorowanych na polowe.

Wygląd i rozmiary sofy

Wielkość naszego salonu ma bezpośredni wpływ na wielkość i ilość egzemplarzy. Jeśli powierzchnia pokoju jest spora, to możemy zdecydować się na przykład na dwie średnie sofy (np. o szerokości 160 cm) lub jedną dużą (np. o szerokości 200 cm).

Co do wyglądu naszej sofy, to również mamy w czym wybierać. Materiał obiciowy może być w jasnym lub ciemnym kolorze. Możemy postawić na skórę, ekoskórę, welur lub inne sprawdzone tkaniny obiciowe.

Przechowanie rzeczy należących do gości

Chcąc ugościć pozostające na noc osoby, nie możemy zapomnieć o tym, by mogły swobodnie odłożyć najpotrzebniejsze rzeczy. W związku z tym możemy przeznaczyć na ten cel szafkę lub zostawić wolne miejsce w szafie. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie chociażby niewielkiego stolika, na którym gość położy telefon, zegarek czy inne przedmioty osobistego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here