Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca. Dobór odpowiedniej pielęgnacji dla tego typu skóry nie jest łatwy. Reaguje ona podrażnieniem na zmiany temperatury i niektóre składniki kosmetyków. Pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Jak ukoić wrażliwą cerę? Zastosować właściwą pielęgnację i wyeliminować czynniki drażniące. Z tego artykułu dowiesz się, jakie kosmetyki najlepiej się sprawdzą przy wrażliwej skórze, a czego lepiej unikać.
Charakterystyka wrażliwej cery
Po czym poznać cerę wrażliwą? Często jest zaczerwieniona, sucha i się łuszczy. Może występować również pieczenie, swędzenie i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Intensywność tych odczuć jest bardzo indywidualna. Podobnie, jak czynniki, które je powodują. Ten sam składnik może u jednej osoby skutkować dużym podrażnieniem, a u drugiej wręcz przeciwnie. Jest jednak kilka czynników, które w większości przypadków negatywnie wpływają na ten typ cery. Należą do nich m.in.:
- różnice temperatur,
- tarcie,
- promieniowanie UV,
- zanieczyszczenia powietrza,
- stres i emocje,
- zmiany poziomu hormonów, np. podczas cyklu miesiączkowego,
- niektóre składniki kosmetyków, zwłaszcza alkohol, substancje zapachowe i barwniki,
- niektóre potrawy, szczególnie ostre.
Skóra wrażliwa występuje często w towarzystwie cery suchej, alergicznej i naczynkowej. Dotyczy ona bardzo wielu osób – ok. 1/3 dorosłych. Częściej zmagają się z nią kobiety, przeważnie w młodym wieku. Ilość osób z tym typem cery stale rośnie. Związane jest to między innymi z zanieczyszczeniem środowiska i dużym poziomem stresu. W pewnym stopniu wpływa na to też tryb życia. Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry.
Cera wrażliwa jest podatna na powstawanie przebarwień i pojawianie się reakcji alergicznych. Z tego względu bywa mylona z cerą alergiczną. Skórę wrażliwą odróżnia to, że czynniki drażniące wywołują u niej natychmiastową reakcję. W przypadku cery alergicznej taka reakcja pojawia się dużo później – nawet po kilku dniach.
Co zrobić, aby poprawić stan cery wrażliwej? W pierwszej kolejności należy wyeliminować to, co ją podrażnia.
Czego unikać przy wrażliwej cerze?
Wyżej wymienionych czynników, jak zanieczyszczenia powietrza czy różnic temperatur ciężko uniknąć. Ale jest też kilka takich, na które mamy wpływ. Należą do nich:
- pocieranie skóry i peelingi mechaniczne,
- gorące kąpiele i sauna,
- twarda woda,
- kosmetyki o silnym składzie, zawierające alkohol, retinol, kwasy owocowe, substancje zapachowe i barwniki,
- silne środki myjące,
- nakładanie kilku preparatów na raz,
- częste zmiany stosowanych kosmetyków,
- eksperymentowanie i nakładanie nowych produktów na podrażnioną skórę.
Trzeba mieć na uwadze, że alkohol, gorące napoje i pikantne dania również mogą powodować podrażnienie skóry. Z tego powodu warto kontrolować ich spożywanie.
Drugim, choć równie ważnym krokiem, jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Stosowanie tych niewłaściwych może nawet przyczynić się do powstania skóry wrażliwej. Dlatego prawidłowa pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania cery w dobrej kondycji.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Celem pielęgnacji tego typu skóry jest złagodzenie podrażnienia, które objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na skład kosmetyków. Dobrze, jeśli jest on krótki. Im mniej składników, tym istnieje mniejsze ryzyko, że któryś z nich podrażni skórę.
Najlepiej sprawdzą się produkty bezzapachowe, nie zawierające sztucznych barwników. Bezpieczne będą także preparaty apteczne przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, naczynkowej i atopowej.
Dokładny demakijaż to podstawa w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Przy skórze wrażliwej powinien być wyjątkowo delikatny. Dobrze sprawdzą się łagodne płyny micelarne. Należy unikać mocnego pocierania skóry wacikiem kosmetycznym. Wrażliwą skórę trzeba myć delikatnym żelem lub emulsją. Nie można używać do tego celu zwykłego mydła. Do mycia twarzy lepiej także używać wody mineralnej, gdyż twarda woda z kranu może podrażniać skórę.
Do tonizowania skóry dobrze sprawdzi się tonik o właściwościach łagodzących i wzmacniających. Warto szukać w jego składzie takich składników, jak alantoina, pantenol i aloes. Mają one działanie nawilżające i regenerujące. Korzystnie wpływają na gojenie ran i łagodzą zaczerwienienia.
Krem do cery wrażliwej powinien być hipoalergiczny i bezzapachowy. Ważne, aby na dzień stosować krem ochronny z wysokim filtrem SPF. U wielu osób z wrażliwą skórą najlepiej sprawdza się filtr fizyczny. Nie wnika on w skórę, a osadza się na niej. W przypadku kremu na noc liczą się właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące. Dobrze, jeśli zawiera on alantoinę, spirulinę lub glicerynę. Wrażliwa skóra najczęściej lubi też olejek różany. Niestety trzeba bardzo uważać na naturalne ekstrakty roślinne i zioła. Niektóre z nich mogą uczulać i podrażniać cerę.
Peelingi mechaniczne zdecydowanie nie sprzyjają cerze wrażliwej. Lepiej wybierać te enzymatyczne. Działanie peelingu enzymatycznego polega na rozpuszczaniu wiązań między martwymi komórkami. Dzięki temu pozbywamy się martwego naskórka bez pocierania skóry. Po takim peelingu warto zastosować kojącą maseczkę.
Właściwie dobrana pielęgnacja i łagodne produkty pomogą nawilżyć cerę i zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Może się jednak zdarzyć, że mimo stosowania delikatnych kosmetyków skóra nadal jest podrażniona. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy dermatologa.
Podsumowanie
Wrażliwa cera bywa kapryśna i wyjątkowo trudna w pielęgnacji. Wpływa na nią wiele czynników. Niektóre z nich można zminimalizować, np. poprzez dobór odpowiednich kosmetyków. Na niektóre czynniki niestety nie mamy dużego wpływu. Dobrze dobrana pielęgnacja pomaga jednak ochronić skórę przed ich oddziaływaniem. Najważniejsze, aby unikać pocierania skóry i obserwować, co wpływa na nią pozytywnie. Cera wrażliwa potrzebuje delikatnych kosmetyków o działaniu łagodzącym, kojącym i nawilżającym. Dzięki nim zniknie dyskomfort związany z podrażnieniem, a skóra będzie zdrowa i pełna blasku.