Niedobór witamin

Niedobór witamin mogą powodować uwarunkowania pierwotne lub czynniki wtórne. Awitaminoza manifestuje się zespołem różnorodnych objawów wynikających z braku danej witaminy w organizmie. Taki stan jest również przyczyną groźnych chorób. Niedobór witamin leczy się na wiele sposobów, m.in. suplementacją.

Konsekwencje niedoboru witamin

Niedobór witamin to stan polegający na obniżeniu stężenia witamin w organizmie. Zjawisko powoduje różnorodne zakłócenia pracy ustroju, głównie pod kątem przemiany materii, co manifestuje się zespołem objawów charakterystycznych dla poszczególnych witamin. Taki stan jest także przyczyną przewlekłych chorób. Niedobór witamin może występować jako schorzenie pierwotne, który polega na ograniczonej podaży określonej witaminy lub zespołu witamin do organizmu. Zaburzenie może także przybrać formę wtórną, co oznacza, że poziom dostarczanych organizmowi witamin jest prawidłowy, ale na skutek różnorodnych czynników, takich jak choroby czy styl życia, dochodzi do niewłaściwego przyswajania witamin przez organizm i nierozprowadzania ich po ustroju. Bez względu na etiologię zjawiska, niedobór witamin diagnozuje się na podstawie badań laboratoryjnych z krwi lub moczu, a objawy somatyczne, jakie wywołuje zjawisko, stanowi pierwszą przesłankę dotyczącą rodzaju witaminy lub zespołu brakujących witamin. Przykładowo w efekcie niedoboru witaminy A mogą pojawiać się zaburzenia widzenia, szczególnie po zmroku (to tzw. kurza ślepota). Często dochodzi także do tzw. zespołu suchego oka, na który składają się suchość spojówki, rogówki i gałki ocznej. Braki witaminy A powodują podatność na infekcje, są przyczyną chronicznego zmęczenia, a także sprzyjają pękaniu paznokci i łamaniu się włosów. Z kolei niedobór witaminy D zwiększa ryzyko m.in. rozwoju krzywicy i osteoporozy, wad postawy oraz problemów z uzębieniem. Ta witamina jest niezbędnym składnikiem prawidłowego kształtowania się odporności, regulacji ciśnienia krwi czy funkcjonowania układu nerwowego. Natomiast niedobór witaminy K prowadzi do słabej krzepliwości krwi. Leczenie niedoboru witamin przewiduje wiele metod. Jedną z nich jest farmakoterapia. Wiele witamin oraz zestawów witaminowych dostępnych jest powszechnie w aptekach, również internetowych. Sklep MedMe oferuje szeroki asortyment suplementacji witaminowej w różnych postaciach farmaceutycznych, które są przystępne do spożycia zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych oraz osoby starsze.

Jak uzupełnić niedobór witamin? Inne metody

Poza suplementacją warto także zadbać o odpowiednią dietę, ukierunkowaną na podaż brakujących składników odżywczych. Jadłospis należy jednak układać, uwzględniając suplementowane dodatkowo witaminy, aby nie przekraczać optymalnego stężenia danej substancji. Równie niebezpiecznym zjawiskiem jak awitaminoza jest hiperwitaminoza, czyli zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin. Warto pamiętać, że witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach, natomiast witaminy B i C – w wodzie. Aby te mikroelementy zostały sprawnie przyswojone do układu pokarmowego, przyrządzane potrawy powinny zawierać odpowiednią ilość wody i tłuszczów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here