Systemy osłonowe na okna dachowe – poradnik dla planujących zakup

0
3078

Okna dachowe to w wielu sytuacjach niezwykle praktyczny i pożądany typ okien. Z ich obecności płyną rozliczne korzyści – okna takie świetnie naświetlają pomieszczenie oraz pomagają w jego wentylacji. Niestety, ale okna dachowe mają też swoje minusy – do których należy nadmierne nagrzewanie pomieszczeń, w których się znajdują. Dlatego tak ważne jest, by po zamontowaniu okien dachowych wyposażyć je w odpowiedni system osłonowy. Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie okna dachowego – zapraszamy do lektury, w której podpowiemy: jakie systemy rolet są dedykowane dla okien dachowych oraz dlaczego warto korzystać właśnie z nich.  

Jaki rodzaj rolet do okien dachowych?

Okna dachowe stawiają szczególne wymagania wszystkim osobom, które pragną je osłonić. Przede wszystkim należy pamiętać, że zastosowany system osłonowy powinien być szczelny i pozwalać na całkowite osłonięcie szyby, gdy będzie taka potrzeba. Dlatego w przypadku okien dachowych szczególnie chętnie korzystamy z tych modeli rolet, które całkowicie zakrywają okna. Do takich należą zarówno rolety na okna dachowe mini, rolety dzień noc, a zwłaszcza – rolety wyposażone w specjalny element, jakim jest podgumowanie.

Ma to o tyle duże znaczenie, że w czasie upałów rolety powinny móc całkowicie odgradzać dostęp światła do wnętrza pomieszczenia. W przypadku rolet podgumowanych – ich materiał został pokryty specjalną warstwą ogumienia, która utrzymuje je bezpośrednio przy powierzchni szyby.

Na popularności zyskują również rolety pokryte specjalnym materiałem odblaskowym, odbijającym promienie świetlne. Rolety takie nazywane są po prostu roletami odbijającymi lub posrebrzanymi. Ich tkanina osłonowa jest posrebrzana lub pokryta innym materiałem – na przykład aluminium lub masą perłową. Dzięki temu, rolety te skutecznie odbijają światło słoneczne, uniemożliwiając przegrzanie wnętrza pokoju.

Rolety do okien dachowych – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Sposób montowania rolet ma niezwykle duże znaczenie w przypadku właśnie okien dachowych. W zależności od sposobu i miejsca zamontowania, roleta może być mniej lub bardziej skuteczna w pełnieniu najważniejszych funkcji osłonowych.

Zaletą rolet montowanych od zewnątrz jest ich wyjątkowa szczelność. Rolety takie można opuszczać do momentu, aż całkowicie pokryją powierzchnię okna. Jeśli w danym pomieszczeniu znajduje się wyłącznie jedno okno – okno dachowe – pozwoli nam to na stworzenie totalnych ciemności nawet w środku dnia.

Co prawda rolety montowane od wewnątrz są mniej skuteczne w izolowaniu od nadmiaru światła, jednak również wśród nich znajdziemy modele praktyczne i pomocne. Do takich należą rolety dzień noc, których ustawienie można swobodnie regulować aż do uzyskania efektu znacznego przyciemnienia.

Gdzie szukać pomocy w wyborze rolet na okna dachowe?

W przypadku wielu okien dachowych, zakup odpowiednich rolet nie jest tak prosty jak się wydaje. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z oknami o nietypowych rozmiarach lub kształtach (owalnymi, niesymetrycznymi, podłużnymi) mogą pojawić się problemy ze znalezieniem odpowiedniej rolety. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest wybór rolet „skrojonych” na wymiar, które mogą zostać dostosowane do predyspozycji naszych okien dachowych.

Niezależnie od tego jaki rodzaj rolet wzbudził twoje zainteresowanie, zastanawiając się nad ich zakupem, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy RollCenter, pod adresem: https://rollcenter.pl/. W ofercie znajdują się różnorodne typy rolet, dedykowane między innymi do osłaniania okien dachowych, okien balkonowych oraz innych modeli okien, które przyczyniają się do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here