Szczekający kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka może mieć różny wydźwięk. U małych dzieci, szczególnie u takich, które jeszcze nie ukończyły 3. roku życia, wystąpić może kaszel szczekający. Nazwa jego wzięła się stąd, że bardziej niż kaszel przypomina szczekanie psa. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej powoduje ją ostre zapalenie krtani, a dokładniej podgłośniowe. Co podawać na kaszel szczekający? Jakie domowe sposoby na szczekający kaszel u dziecka najlepiej się sprawdzą? Odpowiadamy!

Kaszel szczekający u dziecka – co go wywołuje?

Szczekający kaszel u dziecka jest objawem charakterystycznym dla ostrego podgłośniowego zapalenia krtani. Choroba ta najczęściej występuje między 1. a 3. rokiem życia, rzadziej u dzieci starszych. Największą liczbę zachorowań obserwuje się w miesiącach wiosennych oraz w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną rozwoju podgłośniowego zapalenia krtani jest infekcja wirusowa, wywoływana głównie przez wirusy paragrypy, grypy i RSV, rzadziej przez adenowirusy, enterowirusy i rhinowirusy1.

Jakie jeszcze objawy występują oprócz szczekającego kaszlu?

Podgłośniowe zapalenie krtani ma szybki i intensywny przebieg. Często poprzedzają ją objawy nieżytu górnych dróg oddechowych takie jak katar i sporadyczny suchy kaszel1. Charakterystyczne objawy takie jak szczekający kaszel u dziecka rozpoczynają się zwykle w nocy lub nad ranem.

Czujność rodziców powinny wzbudzić takie objawy jak2:

  • świst krtaniowy (stridor),
  • silne duszności,
  • problemy z nabraniem powietrza,
  • znaczna praca mięśni klatki piersiowej,
  • sine zabarwienie skóry,
  • chrypka.

Stopień nasilenia objawów ostrego zapalenia krtani może być różny i nie ma w tym zakresie żadnej reguły. Dlatego należy obserwować dziecko, a w razie wystąpienia niepokojących objawów natychmiast zgłosić się po pomoc do lekarza2.

Katar i szczekający kaszel u dziecka – co robić?

Gdy pojawi się szczekający kaszel w nocy u dziecka, ale nie obserwuje się innych objawów typu gorączka czy duszności, najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju ani konieczności odbywania natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności można zastosować domowe sposoby na kaszel szczekający u dziecka, a dokładniej zapewnić maluchowi dostęp do zimnego i suchego powietrza2.

W okresie chłodnym wystarczy otworzyć okno lub wyjść z dzieckiem na balkon albo do ogrodu, pamiętając o dostosowaniu ubioru do warunków. Jak wynika z obserwacji, działanie to zmniejsza obrzęk krtani. Warto jednak w tym miejscu dodać, że sposób ten nie został potwierdzony badaniami klinicznymi, nie ma więc informacji o jego skuteczności2.

Syrop na szczekający kaszel u dziecka – jaki wybrać?

Jeśli kaszel przebiega z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych, można podać syrop na kaszel szczekający dla dzieci. Na ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli zastosować można Deflegmin Junior. Jest to lek w postaci syropu odpowiedzi dla dzieci powyżej 1. roku życia. Zamiast syropu można wybrać też krople Deflegmin Baby mające identyczne wskazania do stosowania, co syrop.

Podczas stosowania Deflegmin trzeba pamiętać, że są to leki, dlatego należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania albo skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Szczekający kaszel i gorączka u dziecka – leczenie

Gdy szczekający kaszel u dziecka mocno się nasili, a oprócz niego zauważalne będą także inne niepokojące objawy, zaleca się niezwłoczną konsultację lekarską. Konieczna może okazać się hospitalizacja. Jeśli lekarz uzna, że nie ma do tego wskazań, może zalecić leczenie domowe3.

Ostre zapalenie krtani leczy się zarówno farmakologicznie, jak i niefarmakologicznie. W farmakoterapii stosuje się głównie glikokortykosteroidy (GKS) (w nebulizacji lub doustnie)3.

Bibliografia:

  1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci — podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5, 366–371.
  2. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, 2017.
  3. Sybilski A.J., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz 2019, 15 (1), p. 6–11.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here