Zapalenie zatok

Wiele osób raz w sezonie jesienno-zimowym zmaga się z zapaleniem zatok. Ból głowy, katar i kaszel czasem powodują także poważniejsze powikłania, chociażby zapalenia ucha. Leczenie konwencjonalne można wzbogacić jednak o sprawdzone sposoby tradycyjne. Jednym z nich jest praktyka jogi, która ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i regenerację organizmu. Jakie są skuteczne sposoby na leczenie zapalenia zatok?

Domowe metody na chore zatoki

Przede wszystkim należy zadbać o rozgrzanie organizmu. Można to zrobić przez wzięcie gorącej kąpieli oraz picie gorącej herbaty. Świetnie sprawdzą się także napary z dodatkiem imbiru, miodu, cytryny i cynamonu. Aby oczyścić zapchane zatoki warto 2-3 razy dziennie wykonywać inhalacje z dodatkiem olejku miętowego, co pomoże udrożnić górne drogi oddechowe.

Czym jest joga na zatoki?

Tzw. joga na zatoki, to przede wszystkim regularna praktyka pozycji odwróconych, które sprzyjają samoczynnemu oczyszczaniu górnych dróg oddechowych. W ten sposób można usprawnić funkcjonowanie całego układu i przyśpieszyć leczenie.  Praktyka jogi w naturalny sposób wspiera nasz system immunologiczny poprzez regularne pozbywanie się zalegającej wydzieliny i drobnoustrojów. Minimalizuje to ryzyko przeziębień oraz zapaleń zatok, co zdecydowanie odciąża organizm i podnosi samopoczucie.

Należy pamiętać, że ćwiczenia nie pomagają na zatoki doraźnie, jednak oczywiście czując zbliżające się przeziębienie, możemy spróbować pomóc sobie odpowiednimi pozycjami jogi. Pisaliśmy o tym także w tym artykule: https://yogabazar.pl/Joga-na-zatoki-co-trzeba-o-niej-wiedziec-blog-pol-1621421224.html. Jeżeli nie czujesz się na siłach to warto zacząć od oczyszczających ćwiczeń oddechowych, które możesz wykonywać w pozycji siedzącej, będąc jeszcze w łóżku.

Podsumowanie

Przy leczeniu chorych zatok warto pamiętać o zdrowym odżywianiu i odpoczynku – zwiększy to szanse na zachowanie zdrowia w okresie największej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Oprócz leczenia konwencjonalnego można wykorzystać także inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, rozgrzewające kąpiele oraz gorące napoje z dodatkiem imbiru, miodu i cynamonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here