Wegiel aktywowany

Węgiel aktywowany inaczej węgiel aktywny lub leczniczy, pozyskiwany jest w wyniku procesu karbonizacji, podczas którego dochodzi do aktywowania materiałów pochodzenia organicznego takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, drewno, pestki owoców, skorupy orzechów itp. W efekcie otrzymany węgiel leczniczy charakteryzuje się dużą powierzchnią właściwą i porowatością, dlatego wykorzystuje się go w różnych dziedzinach.

Jak działa węgiel aktywowany?

W zależności od materiału który został poddany karbonizacji, węgle aktywne różnią się od siebie poszczególnymi parametrami, m.in.: strukturą porowatą i właściwościami powierzchniowymi. Działanie węgla aktywowanego opiera się adsorbowaniu szkodliwych i toksycznych substancji dzięki stosunkowo dużej powierzchni porowatej materiału. Zdolność do pochłaniania niezdrowych związków jest podstawową cechą węgla leczniczego, dzięki której znalazł zastosowanie na wielu obszarach i odłamach przemysłu. Gdzie najczęściej wykorzystuje się węgiel aktywowany?

Pomocniczo w przypadku zatruć pokarmowych

Ze względu na wysokie właściwości adsorpcyjne, węgiel aktywny stosuje się pomocniczo w leczeniu zatruć pokarmowych. Stosuje się go doustnie w postaci tabletek powlekanych lub zawiesiny z proszku. Podanie węgla powoduje pochłanianie bakterii odpowiedzialnych za wywołanie zatrucia, które następnie wydalane są z organizmu wraz z kałem. Węgiel leczniczy może być także stosowany pomocniczo w łagodzeniu innych dolegliwości jelitowych takich jak: gazy, wzdęcia itp. Nie powinien powinien być jednak przyjmowany w przypadku zażywania niektórych leków, gdyż może osłabiać ich działanie, a co za tym idzie skuteczność.

W przemyśle kosmetycznym

Węgiel aktywowany stosowany jest jako składnik wielu produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, można go spotkać m.in. w: pastach do mycia twarzy, kremach, maseczkach czy peelingach. Ze względu na właściwości adsorpcyjne wykazuje działanie oczyszczające i neutralizujące, dlatego stosuje się go również w przypadku cery problematycznej.

Pomocniczo w przypadku zatruć chemicznych

Węgiel aktywny stosuje się pomocniczo w przypadku zatruć niektórymi środkami farmakologicznymi. Posiada on zdolność adsorbowania nie tylko toksyn i bakterii, ale również poszczególnych leków. Dlatego przyjmowanie go podczas zatruć chemicznych może łagodzić objawy i dolegliwości zatrucia.

Przyjmowanie węgla aktywowanego jest zasadniczo bezpieczne i u większości osób nie powoduje negatywnych skutków. Nie zaleca się jednak długotrwałego zażywania węgla leczniczego, ze względu na możliwość rozwinięcia się niedoborów, które mogą nastąpić w wyniku adsorbowania pożytecznych dla organizmu minerałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here