Wybór anteny TV do telewizji naziemnej uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ na niego ma nie tylko odległość od nadajnika, ale także ukształtowanie terenu i obecne na nim przeszkody, a pośrednio także odległość samej anteny od odbiornika sygnału. Jest wiele rodzajów anten do DVB-T, które różnią się między sobą parametrami użytkowymi. Przeczytaj, jak dobrać antenę telewizyjną, aby otrzymać sygnał najlepszej możliwej jakości.
Dobór optymalnej anteny telewizyjnej
Anteny do DVB-T, a także DVB-T2 muszą odbierać mocny, niezakłócony sygnał, by jego dekodowanie było możliwe. Aby akcesorium mogło odbierać sygnał o odpowiedniej mocy, musi mieć parametry dopasowane do siły sygnału w miejscu instalacji. Najważniejszym parametrem jest zysk energetyczny, a jego wartość zależy od kilku czynników:
- odległości od nadajnika w linii prostej,
- obecności na drodze przeszkód – zabudowy miejskiej, lasów, wzniesień,
- wysokości montażu anteny.
Anteny logarytmiczne, zwykle przypominające budową trójkąt, sprawdzają się przy odległościach od 10 do nawet 30 km. Modele o konstrukcji siatkowej są kompaktowe i mają szerokokątny charakter odbioru sygnału, przez co są łatwe w ustawianiu. Będą dobre również przy odległościach do około 30 km od nadajnika. Dla większych odległości sprawdzają się precyzyjne, silne anteny kierunkowe o zasięgu nawet 30-50 km, a przy najlepszych modelach – większym. Jednak do działania każdej z anten kluczowe jest dobre miejsce montażu i jej prawidłowe ustawienie.
Jakie są rodzaje anten do telewizji naziemnej?
Można wyróżnić wiele podziałów anten ze względu na ich konstrukcję, sposób działania czy możliwości odbioru sygnału, np. UHF i VHF. Jednak renomowani dystrybutorzy sprzętu tacy jak firma Eltrox oferują anteny telewizyjne sprawdzonych typów, znajdujących zastosowanie w warunkach polskich. To przede wszystkim:
- anteny zewnętrzne: kierunkowe, szerokokątne, dookólne,
- anteny wewnętrzne, pokojowe.
Anteny te mogą być pasywne, lub aktywne – z wbudowanym wzmacniaczem. Pasywne są zwykle wyposażone w symetryzator pozwalający na dopasowanie impedancji. Aktywne ze wzmacniaczem natomiast mają oprócz samego zysku energetycznego anteny podawanego zwykle w dBi również parametr określający wzmocnienie sygnału, a do ich użycia konieczny jest zasilacz. Anteny wewnętrzne zwykle nie wymagają zasilacza, mają kompaktową budowę, jednak mogą być stosowane jedynie w miejscach położonych blisko nadajników sygnału telewizyjnego.
Co jeszcze uwzględnić przy wyborze dobrej anteny?
Oprócz odpowiednio dobranych parametrów technicznych anteny warto wziąć pod uwagę również kwestie użytkowe. W ich dopasowaniu do potrzeb z pewnością pomogą specjaliści ze sklepów Eltrox. Każda z anten tam oferowanych objęta jest 24-miesięczną gwarancją konsumencką lub zwykle 12-miesięczną dla firm.
Antena powinna być wykonana z trwałego, lekkiego materiału uwzględniającego odporność na warunki użytkowania. Nie bez znaczenia jest też jej sposób montażu dostosowany do miejsca instalacji. Warto zwrócić uwagę również na wielkość anteny, wysokość i rozpiętość, aby mieściła się w przewidywanym punkcie montażu. Sposób jej regulacji może mieć znaczenie, w szczególności w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Warto przy zakupie anteny zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria montażowe, na przykład opaski, śruby czy maszt lub uchwyt antenowy.