Jak wybrać dobrą antenę do telewizji naziemnej

Wybór anteny TV do telewizji naziemnej uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ na niego ma nie tylko odległość od nadajnika, ale także ukształtowanie terenu i obecne na nim przeszkody, a pośrednio także odległość samej anteny od odbiornika sygnału. Jest wiele rodzajów anten do DVB-T, które różnią się między sobą parametrami użytkowymi. Przeczytaj, jak dobrać antenę telewizyjną, aby otrzymać sygnał najlepszej możliwej jakości.

Dobór optymalnej anteny telewizyjnej

Anteny do DVB-T, a także DVB-T2 muszą odbierać mocny, niezakłócony sygnał, by jego dekodowanie było możliwe. Aby akcesorium mogło odbierać sygnał o odpowiedniej mocy, musi mieć parametry dopasowane do siły sygnału w miejscu instalacji. Najważniejszym parametrem jest zysk energetyczny, a jego wartość zależy od kilku czynników:

  • odległości od nadajnika w linii prostej,
  • obecności na drodze przeszkód – zabudowy miejskiej, lasów, wzniesień,
  • wysokości montażu anteny.

Anteny logarytmiczne, zwykle przypominające budową trójkąt, sprawdzają się przy odległościach od 10 do nawet 30 km. Modele o konstrukcji siatkowej są kompaktowe i mają szerokokątny charakter odbioru sygnału, przez co są łatwe w ustawianiu. Będą dobre również przy odległościach do około 30 km od nadajnika. Dla większych odległości sprawdzają się precyzyjne, silne anteny kierunkowe o zasięgu nawet 30-50 km, a przy najlepszych modelach – większym. Jednak do działania każdej z anten kluczowe jest dobre miejsce montażu i jej prawidłowe ustawienie.

Jakie są rodzaje anten do telewizji naziemnej?

Można wyróżnić wiele podziałów anten ze względu na ich konstrukcję, sposób działania czy możliwości odbioru sygnału, np. UHF i VHF. Jednak renomowani dystrybutorzy sprzętu tacy jak firma Eltrox oferują anteny telewizyjne sprawdzonych typów, znajdujących zastosowanie w warunkach polskich. To przede wszystkim:

  • anteny zewnętrzne: kierunkowe, szerokokątne, dookólne,
  • anteny wewnętrzne, pokojowe.

Anteny te mogą być pasywne, lub aktywne – z wbudowanym wzmacniaczem. Pasywne są zwykle wyposażone w symetryzator pozwalający na dopasowanie impedancji. Aktywne ze wzmacniaczem natomiast mają oprócz samego zysku energetycznego anteny podawanego zwykle w dBi również parametr określający wzmocnienie sygnału, a do ich użycia konieczny jest zasilacz. Anteny wewnętrzne zwykle nie wymagają zasilacza, mają kompaktową budowę, jednak mogą być stosowane jedynie w miejscach położonych blisko nadajników sygnału telewizyjnego.

Co jeszcze uwzględnić przy wyborze dobrej anteny?

Oprócz odpowiednio dobranych parametrów technicznych anteny warto wziąć pod uwagę również kwestie użytkowe. W ich dopasowaniu do potrzeb z pewnością pomogą specjaliści ze sklepów Eltrox. Każda z anten tam oferowanych objęta jest 24-miesięczną gwarancją konsumencką lub zwykle 12-miesięczną dla firm.

 Antena powinna być wykonana z trwałego, lekkiego materiału uwzględniającego odporność na warunki użytkowania. Nie bez znaczenia jest też jej sposób montażu dostosowany do miejsca instalacji. Warto zwrócić uwagę również na wielkość anteny, wysokość i rozpiętość, aby mieściła się w przewidywanym punkcie montażu. Sposób jej regulacji może mieć znaczenie, w szczególności w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Warto przy zakupie anteny zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria montażowe, na przykład opaski, śruby czy maszt lub uchwyt antenowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here