Wiele osób marzy o wielkich pieniądzach. Tak się jednak niestety składa, że wraz z nimi idzie w parze wiele godzin pracy i zdobywania doświadczenia. Dopiero po latach możemy cieszyć się stabilnym biznesem. Czy da się to jednak przyspieszyć?
Franczyzobiorca – kim jest, jakie są jego obowiązki?
Obowiązki franczyzobiorcy sprecyzowane są w umowie franczyzowej. Natomiast to, jakie funkcje pełni, jest zależne stricte od tego, w jakiej sieci pracuje. Zasadniczo jest on prowadzącym placówki dużej sieci – np. zarządcą sklepu, restauracji, lokalu usługowego. To przedsiębiorca, który jednak nie musi inwestować pieniędzy życia w rozwijanie swojego biznesu – robi to za niego np. McDonald’s, KFC, Pizza Hut, czy nawet Circle K! Jak wyglądają jego obowiązki? To zależy. Podczas gdy obowiązkiem franczyzobiorcy Żabki będzie to, żeby sklep zawsze był wyposażony w potrzebne towary, tak w przypadku stacji benzynowej będzie ustalenie odpowiednich grafików kas nocnych, by zapewnić dostęp do paliwa 24h/7. Tutaj dużo znaczy specyfika rynku, na który wejdziemy. Skupmy się więc na stosunkowo prostym przykładzie – zawodzie franczyzobiorcy sieci Żabka. Franczyza ta to książkowy przykład na biznes oparty o współpracę. Sprawdźmy, czy warto inwestować w sklep tego typu i co na tym możemy zyskać dzięki sieci Żabka. Franczyza to zarobki, które pozwolą nam na godne życie?
Żabka – franczyza – zarobki, czy warto w 2020 roku?
Ile może zarobić franczyzobiorca? Jest to uzależnione od wielu czynników – w tym oczywiście od jego przedsiębiorczości. Jako osoba, która prowadzi biznes, to właśnie franczyzobiorca w dużej mierze odpowiedzialny jest za to, jak wysokie będą obroty danej placówki. Natomiast to przekłada się na ilość pieniędzy w portfelu na koniec miesiąca. Jak wygląda to w przypadku sieci Żabka? Franczyza oferuje dosyć interesujące warunki współpracy. Jeśli zaczniemy działać w tej sieci przed 28.02.2021, możemy liczyć na tzw. przychód gwarantowany. Jest to bardzo interesujący mechanizm – wiemy, że na samym początku będziemy mieć wystarczająco środków, by utrzymać lokal i jednocześnie się rozwijać. To bardzo ważne. Szczególnie że kwota ta być może pozwoli na coś więcej niż tylko „przeżycie” – to aż 16 000 złotych netto. Oferta obowiązuje nas przez 12 miesięcy, 16 000 zł to stawka za jeden miesiąc. Oczywiście – nie ma nic za darmo. By móc tyle zarabiać, musimy utrzymywać odpowiednie standardy jakości. Jednak nie jest zbyt trudne. Poza tym, w toku dokształcania się do objęcia funkcji franczyzobiorcy wszystko zostanie nam przedstawione. Zresztą, gdy rozpoczynamy współpracę z siecią, nikt nie oczekuje od nas, że spełnimy 100% tych norm. Dlatego też możemy pozwolić sobie na nieco swobody psychicznej i powoli eksplorować mechanizmy działania sektora sprzedaży w praktyce. Dodatkowym wymogiem, który trzeba spełnić, aby dostawać wynagrodzenie gwarantowane, to ilość godzin, w których sklep jest otwarty w dni niehandlowe. To wyróżnik tej sieci sklepów – Żabki są otwarte nawet w niedziele.
Żabka franczyza – zarobki – czy są one wysokie?
Nie nam oceniać czy stawka 16 000 złotych netto przychodu gwarantowanego to dużo, czy mało. Zasadniczo – wiele tu zależy od samego prowadzącego lokal marki Żabka. Franczyza daje szansę na zarobek ogromnych pieniędzy, trzeba jednak we właściwy sposób daną placówką zarządzać. Czy 16 000 złotych to mało? Na pewno może być więcej, jeśli w odpowiedni sposób będziemy dysponować zasobami ludzkimi, stworzymy zaufany zespół pracowników i będziemy otwarci na rozwijanie naszych kompetencji. Co jeszcze ma nam do zaoferowania Żabka? Franczyza przy niskich kosztach wstępnych – 5000 złotych – daje nam w pełni zatowarowany i przygotowany do przyjęcia klientów sklep. To naprawdę sporo!