Jeśli masz dość pracy na etacie, otwierasz własny biznes. Formalności wcale nie są takie straszne, a w razie czego można skorzystać z pomocy ekspertów czy zwrócić się po pomoc do bardziej doświadczonych kolegów z branży. A jeśli masz dosyć siedzenia w biurze albo mieszkasz na odludziu i naprawdę nie po drodze jest ci opuszczanie własnego domu – rozwiązaniem może być rozkręcenie biznesu w Internecie. To świetna opcja także dla podróżników, którzy nie wiedzą, gdzie będą się znajdować i co robić za miesiąc, o roku nawet nie wspominając. Dla nich wszystkich przedstawiamy cztery pomysły na biznes. Poznaj inne sposoby zarabiania pieniędzy w Internecie!
- Social media
Nie musisz być popularnym influencerem, by zarabiać wykorzystując social media. Ba, nie musisz w ogóle być influencerem! Oczywiście, możesz założyć profil na Instagramie czy innym popularnym serwisie, zdobywać popularność i zacząć podpisywać kontrakty z firmami – jednak jest to opcja pochłaniająca mnóstwo czasu i energii, a ponadto nie dająca żadnej gwarancji zarobku.
Natomiast prowadzenie profili czy fanpagów różnych firm jest pracą zdalną, którą można wykonywać nie będąc w ogóle znanym. Wystarczy wiedzieć co nieco o social media i marketingu, a także biegle obsługiwać różne internetowe serwisy i narzędzia. Być może praca jako ekspert od social mediów nie przysporzy tobie osobiście popularności, jednak z powodzeniem może stać się źródłem dochodu.
- Transkrypcje
Zupełnie inną branżą są usługi transkrypcyjne. Nie trzeba długo szukać zleceń na spisywanie plików audio czy wideo, bo wbrew pozorom zapotrzebowanie na tego typu usługi jest spore. To praca dla tych, którzy umieją szybko i sprawnie pisać na klawiaturze – lub też chcieliby się tego nauczyć – gdyż zazwyczaj pracuje się na podstawie umów o dzieło, a więc tak naprawdę nikogo nie interesuje ile czasu zajmie ci wykonanie danej transkrypcji, ważne, by była wykonana dobrze.
- Grafika
Jeżeli jesteś artystą (albo nie lubisz się tak określać, jednak potrafisz tworzyć i obrabiać grafikę) możesz w prosty sposób przekształcić to w biznes. Najprostszym rozwiązaniem byłoby sprzedawanie swoich prac, jednak nie daje to gwarancji stałego dochodu. Najlepiej byłoby znaleźć stałego zleceniodawcę, na przykład czasopismo, który regularnie potrzebowałby konkretnych grafik. Choć żadne z wymienionych rozwiązań nie jest proste, obydwa są możliwe: wystarczy dostatecznie długo i cierpliwie szukać zleceń.
- Obsługa stron internetowych
Programowanie to trudna sztuka, a jeszcze trudniejsza, jeśli chcemy robić to dobrze. Języków programowania jest wiele i nie wiadomo od czego zacząć, ani jak to ugryźć. Jednak obecnie bardzo dużo stron internetowych korzysta z platformy wordpress, która jest niezwykle intuicyjna i prosta w obsłudze. Nauczenie się korzystania z niej nie przekracza możliwości przeciętnego człowieka, a daje możliwość pracy zdalnej dla wielu różnych podmiotów. Może warto nauczyć się kilku podstawowych narzędzi webowych i zająć się tworzeniem stron internetowych?