Lato zazwyczaj wiąże się z większą ilością wolnego czasu. Koniec roku szkolnego czy sezon ogórkowy w pracy jest więc świetną okazją do nadrobienia zaległości czytelniczych. Jaki rodzaj literatury będzie najlepszy na wakacje? Odpowiedź jest prosta — młodzieżowy. Choć niektórym taki wybór może się wydać nieco infantylny, lekkość, z jaką większość z nich jest napisana i prosty język sprawiają, że są to idealne lektury na letni relaks. Dlatego też przygotowaliśmy ten zbiór ciekawych propozycji do przeczytania w wakacje.

Cykle

Dla ułatwienia postanowiliśmy pogrupować nasze propozycje na cykle i pojedyncze książki. Oto kilka wartych uwagi serii.

dziewczyna czytająca książkę nad rzeką

„Zwiadowcy” John Flanagan

W serii tej śledzimy losy piętnastolatka imieniem Will. Chłopak marzy o zostaniu rycerzem, ale wątła budowa skutecznie mu w tym przeszkadza. Will dostaje jednak inną propozycję — tajemniczy Halt namawia go do zostania Zwiadowcą. Jest to legendarna formacja, której członkowie według plotek mają styczność z mroczną magią, a nawet mogą stawać się niewidzialni. Wstąpienie w ich szeregi nie będzie więc łatwe, a sam Will przeżyje przy tym wielką przygodę.

Flanagan wypracował w swoich książkach świetny styl, który sprawia, że wszystkie tomy pochłania się bardzo szybko. Lektura jest lekka i satysfakcjonująca. Autorowi udało się także przemycić w opowiadanej historii cenne wskazówki i rady dotyczące właściwego postępowania i rzeczy naprawdę ważnych w życiu.

„Jeżycjada” Małgorzata Musierowicz

Wielotomowa seria przedstawiająca barwne perypetie poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Akcja całego cyklu rozgrywa się na poznańskich Jeżycach i świetnie pokazuje problemy nastolatek, z którymi muszą się zmagać na co dzień. A wszystko to przedstawione z typowym dla autorki humorem i lekkością pióra. Nic więc dziwnego, że od pokoleń książki te są chętnie czytane przez córki, matki i babcie.

Choć całość serii jest prawdopodobnie zbyt długa do pochłonięcia w jedne wakacje, jej poszczególne tomy z pewnością umilą wolne chwile.

„Never Never” Colleen Hoover i Tarryn Fisher

Charlie i Silas budzą się nagle… i nie pamiętają niczego, co wydarzyło się wcześniej. Nie mają pojęcia, kim są, ani skąd pochodzą. Czytelnik wraz z nimi poznaje ich przeszłość i tożsamość na podstawie tajemniczych notatek, kartek i fotografii. Takie stopniowe odkrywanie fragmentów zagadki wraz z postaciami pozwala snuć różne domysły i teorie dotyczące powodu utraty pamięci. A wszystko to prowadzi do zaskakującego zakończenia.

„Czerwona Królowa” Victoria Aveyard

Cykl opiera się na kontraście między ludźmi o czerwonej i srebrnej krwi. Ci pierwsi muszą walczyć o przetrwanie, podczas gdy Srebrni opływają w bogactwa i spędzają czas na rozwijaniu swoich nadnaturalnych zdolności. Główną bohaterką jest Mare Barrow, czerwonokrwista złodziejka. Jedna z kradzieży doprowadza do spotkania z wysłannikami Srebrnych, po którym okazuje się, że młoda Mare jest wyjątkową jednostką, która w przyszłości ogromnie wpłynie na losy całego świata.

Brzmi znajomo i oklepanie, prawda? Są to jednak tylko pozory — fabuła jest znacznie oryginalniejsza, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W połączeniu z lekkim piórem otrzymujemy świetną propozycję lektury na letnie wieczory. Już pierwsza część cyklu wciąga i sprawia, że chce się sięgnąć po następną.

„Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton

Główną bohaterką jest nastoletnia Amani, marząca o wyrwaniu się spod wpływu despotycznego wuja i z monotonii codziennego życia w zapyziałej dziurze, w której mieszka. Okazja ku temu nadarza się, gdy spotyka enigmatycznego cudzoziemca imieniem Jin. I tak rozpoczyna się ciąg wydarzeń prowadzący do ucieczki przed armią sułtana…

Orientalny klimat, starożytna magia i niebezpieczna pustynia — idealne połączenie dla każdego wielbiciela baśni tysiąca i jednej nocy. Tym bardziej że letnie upały pozwalają idealnie wczuć się w klimat tej lekkiej lektury.

„Baśniobór” Brandon Mull

Seria książek opowiadająca o przygodach rodzeństwa — Setha i jego siostry Kendry — w baśniowym świecie pełnym  magicznych istot. Choć powstała ona z myślą o młodszych odbiorcach (dzieci od 8 do 13 roku życia), żywe tempo akcji i dobrze przemyślana konstrukcja świata sprawiają, że powieści te docenią również starsi czytelnicy. Naprawdę godna polecenia lektura, mimo że z założenia dedykowana była przede wszystkim starszym dzieciom.

książki w trawie

Pojedyncze pozycje

Nie każdy jednak ma chęć zabierać się od razu za całe serie. Książki dla młodzieży to także powieści i nowele. Dlatego też przedstawiamy kilka pojedynczych, ale równie interesujących książek:

„Kłamstwo minionego lata” Sue Wallman

Po tragicznej śmierci siostry poprzedniego lata, Skye zamknęła się w sobie i odcięła od bliskich, uciekając od codziennego życia. Chcąc pomóc córce, rodzice Skye wysyłają ją na specjalny obóz dla młodzieży dotkniętej tragicznymi doświadczeniami. Sytuacja dziewczyny stopniowo się poprawia… aż do chwili, gdy zaczyna dostawać wiadomości od swojej zmarłej siostry.

Książka ta jest pełnym emocji kryminałem młodzieżowym, poruszającym ciężki temat żałoby. Nie przytłacza jednak i trzyma w napięciu przez cały czas. Również rozwiązanie zagadki jest satysfakcjonujące i nie powinno nikogo zawieść.

„Fangirl” Rainbow Rowell

Jak to bywa z bliźniaczkami, Wren i Cath są swoimi całkowitymi zaprzeczeniami. Wren jest przebojowa, chwyta życie pełnymi garściami i najlepiej odnajduje się wśród grup ludzi. Natomiast Cath to spokojna i cicha dziewczyna, ceniąca sobie przede wszystkim zacisze wspólnego pokoju sióstr i uwielbiająca pisanie fanfików do ulubionej książki. Mimo tych różnic w charakterach dziewczyny pozostawały nierozłączne. Ich drogi rozeszły się dopiero w college’u, gdy zamieszkały osobno. Sprawiło to, że Cath musiała stawić czoło rzeczywistości, opuszczając swoją bezpieczną strefę.

Powieść ta jest historią o dorastaniu, miłości do książek i przyjaźni mimo różnic. Zachowuje przy tym pełną naturalność — jest zabawna i ciepła, bez wymuszonych wątków. Nie ma w niej więc wciskanych na siłę dramatów, choć porusza zarówno sprawy ważne, jak i te bardziej codzienne, z którymi mierzy się każdy.

„Zapadła dziura. Bone Gap” Laura Ruby

Jak wskazuje tytuł, Bone Gap jest zapadłą dziurą, w której można całkiem zniknąć po wpadnięciu. Mieszkańcy nie zastanawiają się nawet nad zaginięciem pięknej dziewczyny imieniem Róża. Jedyną osobą, która wie, co się stało, jest Finn. Podejrzewa on, że za porwaniem stoi bardzo niebezpieczny mężczyzna, ale za nic nie może sobie przypomnieć jego twarzy…

Lektura „Bone Gap” potrafi wzbudzać różne emocje — bawi, wzrusza i przeraża jednocześnie. Książka jest niebanalnie napisana i świetnie się ją czyta — w historii mieszają się ze sobą realizm, magia, nauka i mit. Autorka porusza także temat empatii i sposobu postrzegania kochanych osób.

„Baśnie Barda Beedle’a” Joanne Kathleen Rowling

Książka ta jest zbiorem pięciu odrębnych historii pełnych magii, tajemniczości i fantazji. Przełożyła je Hermiona Granger i wszystkie są opatrzone komentarzami Albusa Dumbledore’a. Jest to więc doskonała propozycja dla wszystkich wielbicieli powieści o Harrym Potterze, choć również fani ogólnie pojętej fantastyki i science fiction znajdą tutaj coś dla siebie.

„Ponad wszystko” Nicola Yoon

Osiemnastoletnia Madeline cierpi na poważne schorzenie — właściwie wszystko może wywołać u niej ostrą reakcję alergiczną, mogącą doprowadzić do śmierci. W związku z tym całe życie spędziła w domu, za jedyne towarzyski mając matkę i pielęgniarkę. Każdy kolejny dzień jej życia wygląda tak samo, a jedyną odskocznię od szarej rzeczywistości stanowią jej ulubione książki. Sytuacja zmienia się, dopiero gdy do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi, a wśród nich nastoletni Olly. Chłopak od razu wzbudza zainteresowanie Maddy… z wzajemnością zresztą. Dziewczyna staje więc przed dylematem — pozostać pod kloszem, czy zaryzykować wszystkim, włącznie z własnym życiem.

Powieść łączy w sobie smutek z optymizmem i wciąga już od samego początku. Plusem są także zdobiące strony rysunki wykonane przez męża autorki. Książkę doceni zwłaszcza alergik, dla którego miesiące wiosny i lata są najgorszą częścią roku.

Podsumowanie

Letnie dni i wieczory dają nam najlepsze okazje do nadrobienia zaległości w czytaniu. Choć książki towarzyszą nam przez cały rok, nie zawsze mamy czas po nie sięgnąć. Dzięki urlopom czy wakacjom możemy się jednak pogrążyć w lekturze bez wyrzutów sumienia. Książki młodzieżowe są więc idealną propozycję na leniwe letnie dni. Lekka i przyjemna lektura pozwoli bowiem choć na chwilę zapomnieć o panującym na zewnątrz upale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here