Dieta ketogenna to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów odżywiania się i redukcji nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Wokół diety ketogenicznej narosło jednak sporo kontrowersji, niepotwierdzonych doniesień czy złośliwych komentarzy, które mogą zniechęcić osoby zainteresowane dietą. W tym artykule przedstawiamy kilka faktów, o których każda osoba powinna wiedzieć.
Co warto wiedzieć o diecie ketogenicznej?
Celem diety ketogenicznej nie jest sama w sobie redukcja kilogramów, ale wejście w stan ketozy. Ketoza to korzystny dla zdrowia stan, w którym nasz organizm pobiera energię nie z węglowodanów, ale z tłuszczy – w tym także z tkanki tłuszczowej. Dieta ketogenna zatem to nie tylko pożegnanie z fałdkami, ale także powitanie lepszej jakości życia, wzmocnienia naturalnej odporności i dbania o zdrowie.
Pierwotnie dieta ta była stosowana przez osoby z epilepsją, szczególnie wśród dzieci cierpiących na lekooporną padaczkę. Dziś jednak właściwości diety ketogenicznej docenia coraz szerze grono ludzi na całym świecie, a w szczególności profesjonalni sportowcy: lekkoatleci, pływacy i piłkarze. Dieta jest bardzo przystępna, łatwo osiągalna i może ją stosować każda osoba, która ma zdrową trzustkę, wątrobę oraz nerki.
Osiągnięcie ketozy nie gwarantuje pełni sukcesu – sztuką jest bowiem utrzymać ten stan poprzez regularne spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze (szczególnie nienasycone i niskoprzetworzone). Powrót do dużej ilości węglowodanów, a w szczególności do produktów ze sporą ilością cukru, konserwantów czy wysokoprzetworzonych może zrujnować nasz wysiłek. Raz osiągnięta ketoza powinna być podtrzymana przez cały czas trwania diety.
Co można jeść a co nie na diecie ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna – pomimo swojego rygorystycznego podejścia – jest stosunkowo łatwa w stosowaniu, a potrawy w niej zawarte są smaczne, tanie i proste w przyrządzeniu. Szczególnie dobrze odnajdą się na niej miłośnicy mięsa i zwolennicy ryb, bowiem to te produkty w dużej mierze będziemy spożywać w stanie ketozy. Co ważne, dieta jest sycąca, więc nie będziemy czuć głodu ani pokusy do podjadania między posiłkami.
Nie tylko sycące potrawy i odpowiednio utrzymany stan ketozy sprawiają, że osoba stosująca dietę ketogenną nie czuje głodu. Węglowodany – które są obecne w codziennym jadłospisie – bardzo często powodują napady kompulsywnego spożywania jedzenia i odczucie „wilczego głodu”. Poprzez zastąpienie węglowodanów sycącymi tłuszczami problem niekontrolowanego wzrostu apetytu bardzo szybko zanika.
Na diecie ketogenicznej jedyne dopuszczalne źródła węglowodanów to owoce i warzywa – pieczywo, napoje słodzone, fast foody, a także słodkie i słone przekąski są niedozwolone. Każdy owoc lub warzywo zawiera śladowe ilości węglowodanów, dlatego też w umiarkowanym spożyciu dieta ketogeniczna akceptuje taki stan rzeczy. Szczególnie zalecane jest spożywanie awokado – pożywnego, tłustego owocu bogatego w witaminy.
Korzyści diety ketogennej
Dieta ketogenna posiada również szereg udokumentowanych walorów medycznych, trwają również badania mające potwierdzić jej skuteczność w przypadku chorób Alzheimera i Parkinsona. Na dzień dzisiejszy dieta ketogeniczna ma udokumentowane benefity w kwestii leczenia wcześniej wspomnianej padaczki, nadciśnienia oraz cukrzycy. Warto skonsultować się z dobrze wykształconym dietetykiem, by przestawił nam pełnię korzyści zdrowotnych płynących z zastosowania tej diety.
Podsumowanie
Teraz, kiedy znamy już podstawowe fakty związane z dietą ketogeniczną oraz z samym stanem ketozy, możemy zacząć wprowadzać ją w życie. Zacznijmy od pozbycia się niezdrowego jedzenia pełnego cukrów, a po paru tygodniach odczujemy wyraźną różnicę w jakości naszego życia i stanie naszego zdrowia.
Wszelkie przepisy oraz porady dotyczące żywienia znajdziecie na stronie internetowej ketowariatka.pl, na którą serdecznie zapraszamy!