Alarmy bezprzewodowe

Odpowiednie zabezpieczenie domu to jedna z najistotniejszych kwestii poruszanych już podczas budowy. Na szczęście obecnie istnieje wiele opcji, dzięki którym zamontowanie na przykład alarmu jest możliwe praktycznie na każdym etapie. Ważne jest jednak, ay wybrać zabezpieczenie optymalnie dostosowane do naszych potrzeb i jednocześnie właściwie je zainstalować. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Bez przewodów – bez problemów

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń są alarmy bezprzewodowe. Warto się na niego zdecydować zwłaszcza wtedy, kiedy budynek już stoi a my nie mamy w planach dodatkowego remontu ścian. Zamontowanie takiego urządzenia nie jest zbyt trudne i nie zajmuje wiele czasu, dzięki czemu możemy to zrobić sami – bez pomocy specjalisty.

Decydując się na takie rozwiązanie musimy się jednak liczyć z tym, że wydamy więcej niż w przypadku zwykłego alarmu, do którego podłączenia konieczne są przewody. Wiąże się to również z możliwością wystąpienia zakłóceń podczas przesyłania sygnału. Jeśli jednak wszystko zamontujemy poprawnie, ryzyko to będzie niewielkie.

Jak to działa?

Nowoczesne alarmy bezprzewodowe są zasilane bateriami lub akumulatorem i współpracują z centralką alarmową, która najczęściej jest zasilana bezprzewodowo. Poszczególne elementy znajdujące się w wyposażeniu tego rodzaju alarmu komunikują się ze sobą poprzez fale radiowe. Czujniki z kolei mają wbudowane elementy dźwiękowe i świetlne, dzięki którym powiadamiają domowników o zagrożeniu. Alarmy bezprzewodowe mogą mieć również szereg dodatkowych funkcji, takich jak np. kontrolowanie poziomu naładowania baterii lub akumulatora.

To, co przemawia na korzyść tego typu rozwiązań, to łatwa i intuicyjna obsługa urządzeń. Niektóre z nich są zaprojektowane w taki sposób, aby automatycznie powiadamiać o zaistniałych zakłóceniach w przesyłaniu sygnału radiowego czy próbach złamania zabezpieczeń systemowych.

Jak montować bezprzewodowe systemy alarmowe

Poszczególne alarmy bezprzewodowe mogą się różnić między sobą, dlatego przed przystąpieniem do montażu należy uważnie przeczytać instrukcję. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, do których warto się stosować. Przede wszystkim należy poszczególne elementy montować w miarę wysoko, dzięki czemu będą one lepiej łączyć się z centralką. Ponadto, w ten sposób unikniemy przypadkowego zasłonięcia ich np. przez ludzi. W pierwszej kolejności powinniśmy zamontować centralkę a dopiero później czujniki. Następnie konieczne jest sprawdzenie, czy sygnał radiowy jest odpowiednio silny. Jeśli nie, mamy możliwość przesunięcia urządzenia. Elementy montujemy na stałe dopiero kiedy jesteśmy pewni co do dobrej jakości połączenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here