Czym jest kalkulator kredytowy

Zastanawiasz się nad pożyczką online? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:

  • czym jest kalkulator kredytowy,
  • czym różni się kalkulator kredytowy od hipotetycznego,
  • jak można sprawdzić zdolność kredytową.

Czym jest kalkulator kredytowy?

To świetne narzędzie dla osób zastanawiających się nad pożyczką. Co ważne kalkulator kredytowy pomoże ci precyzyjnie oszacować wysokość comiesięcznych rat. Należy podać kilka podstawowych parametrów, do których zalicza się:

  • rodzaj kredytu (gotówkowy, hipoteczny, samochodowy),
  • potrzebną kwotę,
  • okres kredytowania.

Kalkulator wylicza rzeczywistą kwotę do spłaty.  Uwzględnione w tym jest oprocentowanie, jakie musi ponieść klient biorący pożyczkę. Istnieje możliwość równego spłacania rat. Oznacza to, że każdego miesiąca przelewana jest bankowi ta sama kwota. Nie zmienia się ona w trakcie okresu kredytowania. Tak naprawdę na początku spłacana jest głównie część odsetkowa, w mniejszym stopniu kapitałowa.

Inną opcją są tzw. raty malejące. Wtedy odsetki naliczane są od pozostałej do spłacenia sumy. Dzięki temu z czasem spłacania rata jest niższa. Dzieje się tak, gdyż odsetki są naliczane od mniejszej kwoty kapitału. Warunkiem rat malejących jest bardzo dobra zdolność kredytowa, o którym można przeczytać poniżej. Najczęściej sprawdzanym kredytem w kalkulatorze kredytowym jest kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy, hipoteczny i samochodowy

Zarówno kredyt gotówkowy, hipoteczny, jak i samochodowy można oszacować w kalkulatorze kredytowym. W zależności od wyboru istnieją jednak inne przeliczniki, oprocentowanie. Parametry jednak pozostają bez zmian. Są to kwota kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne. Następują jednak pewne warunki szczególne np. w kredycie hipotecznym minimalna wartość zaciągniętego kredytu może wynieść 50 000 złotych,  maksymalna 2 000 000 złotych. Dodatkowo okres kredytowania nie może być krótszy niż jeden rok,  ale też dłuży niż 35 lat. W przypadku kredytu gotówkowego warunkiem jest minimum 500 złotych, a maksymalnie 150 000 złotych.

Czym jest symulator rat kredytu?

Symulacje można wykonać dzięki przelicznikom występującym na stronach poszczególnych banków. Najczęściej nie różnią się wiele od wyżej wymienionego narzędzia kalkulatora kredytowego, ale mogą być one rozszerzone o czynniki dopasowane do specyfiki oferty danego banku i jego oferty. Bankami, które posiadają takie symulatory są m.in. PKO, ING, czy mBank.

Jaki klient może sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Podczas wyboru najkorzystniejszej oferty kredytowej prócz kalkulatora kredytowego niezwykle ważny jest kalkulator zdolności kredytowej. Należy zadać sobie pytanie, czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Aby zbadać zdolność kredytową w specjalnym do tego przeznaczonym kalkulatorze, należy podać  kilka podstawowych informacji. Należą do nich: miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, rodzaj rat, liczbę osób na utrzymaniu gospodarstwa domowego oraz opłaty i wydatki, które ponosi się każdego miesiąca i są stałe. Po podaniu tych wszystkich danych specjalne, internetowe narzędzie automatycznie sprawdza i oblicza, na jaką kwotę zobowiązania możemy sobie pozwolić.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że bank dodatkowo bierze pod uwagę inne czynniki. Zależą one przykładowo od konkretnego produktu, czy decydujemy się na kredyt gotówkowy, a może hipoteczny. Co ważne symulacja jest jedynie wskazaniem kierunku poszukiwań kredytu, a nie gwarancją, że dany kredyt się dostanie.

Czy macie za sobą już pierwsze doświadczenia ze wzięciem kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here