Choroby oczu u psa

Bez wątpienia pies to najlepszy przyjaciel każdego człowieka, niestety tak jak każde inne stworzenie, psy również chorują. Jednym z najważniejszych zmysłów u psa jest właśnie wzrok. Jego utrata jest uciążliwa zarówno dla czworonoga, jak i dla jego opiekuna. Wiąże się to z dyskomfortem zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka informacji dotyczących choroby oczu u psów. Zapraszamy!

Kiedy udać się z psem do weterynarza – niepokojące objawy

Pies może zachorować w ciągu swojego życia na wiele chorób, aczkolwiek najczęściej występującą chorobą u naszego czworonoga, są choroby oczu. Choroby oczu u psa można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to stany ostre, druga natomiast to stany przewlekłe. Do stanów ostrych zalicza się w szczególności wszelkiego rodzaju alergie, stany bakteryjne, jak również zaćmę. Wszystkie te stany mają podobne objawy, których w żaden sposób nie należy lekceważyć i natychmiast udać się z naszych czworonogiem do weterynarza, do objawów tych zalicza się przede wszystkim: światłowstręt, zaczerwienienie spojówek, mrużenie oka, a także częste łzawienie. Należy pamiętać, iż również wiek ma wpływ na powstawanie problemów ze wzrokiem u psa, w czasie, gdy nasz pies jest w podeszłym wieku, powinniśmy częściej odbywać z nim wizyty u weterynarza. W czasie, kiedy pies jest starszy jest o wiele bardziej narażony na zaćmę.

Najczęściej występujące choroby oczu u psów

Do najczęściej występujących chorobach oczu u psów należy zaliczyć przede wszystkim, takie choroby, jak:

  • wady powieki – w przypadku tym do wad powieki zalicza się: rzęsy okotopowe, entropoium, jak również ektropium. Jeżeli chodzi o rzęsy okoptowe to trzeba zaznaczyć, iż wyrastające włoski, które podrażniają rogówkę u psa. Jeżeli chodzi o entropium to jest to sytuacja, podczas której krawędź powieki zwija się do środka. Z kolei ektropium to sytuacja, podczas której następuje wywinięcie powieki na zewnątrz. Często sytuacja taka ma miejsce u ras takich, jak: bernardyny, spanieli, czy też retriverów
  • zapalenie spojówek – do zapalenia spojówek przyczyniają się: wirusy, bakterie, alergie, jak również chlamydie
  • wrzód rogówki – problem ten może nastąpić w przypadku walk z innymi psami, bądź gdy do oka naszego czworonoga wedrze się jakieś ciało obce, na przykład kawałek trawy. W każdym przypadku wywołuje to u psa silne mrużenie oraz ból
  • zaćma – jest to podstępna choroba, która powoduje, iż następuje zmętnienie soczewki. Objawia się to mleczno-niebieskim kolorem źrenicy. Rozwija się ona przede wszystkim u psów starszych, aczkolwiek nie jest to regułą, gdyż psy młode także mogą zachorować na zaćmę. W szczególności, jeżeli mierzą się one z chorobą cukrzycy, bądź hipokalcemii. Jeżeli chodzi o rasy, które są szczególnie narażone na zaćmę, to można do nich zaliczyć przede wszystkim siberian husky, jak również beston terier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here